Smak i właściwości różnego rodzaju herbat są powszechnie znane. Każdy przynajmniej raz w życiu próbował tego napoju w jednej lub innej formie. Popularność herbacianych liści sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło szukać ciekawych dodatków, które urozmaicą walory smakowe naparu. Jednym z nich jest kardamon, czyli stosowana w wielu kuchniach przyprawa. Jakie zalety ma herbata przyrządzona z tym składnikiem? Dowiedz się, jak zaparzyć napar herbaciany z dodatkiem kardamonu i sprawdź, dlaczego warto to zrobić.
Jaką przyprawą jest kardamon?
Kardamon jest jedną z najbardziej aromatycznych przypraw. Nadaje on charakterystycznego, mocno wyczuwalnego, korzenno-słodkiego posmaku. Dostępny jest zarówno w formie całych nasion, jak i zmielonego proszku. Warto zaznaczyć, że do mielenia kardamonu nie należy używać młynka do kawy, ponieważ następna filiżanka może wtedy nie smakować tak samo. Z tego powodu lepiej zrobić to w tradycyjnym moździerzu. Alternatywną opcją jest też wykorzystanie nieużywanego, ręcznego młynka.
Świeżo zmielony kardamon cechuje się najlepszymi walorami smakowymi i zapachowymi. Podczas rozdrabniania ziaren cała kuchnia wypełnia się przyjemnym aromatem przyprawy zmieszanym z wonią ulubionej herbaty. Kardamon, który leży przez długi czas w opakowaniu, zawiera też mniej ważnych substancji, działających pozytywnie na organizm. Mielenie przyprawy tuż przed przygotowaniem ma więc duże znaczenie.
Jakie są właściwości kardamonu?
Wiele osób sądzi, że przyprawy to tylko dodatki smakowe, które nie wpływają w żaden sposób na samopoczucie czy działanie organizmu. Niektóre z nich mają jednak pozytywne właściwości, o których warto wiedzieć więcej. Kardamon może obniżyć ilość trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. W ten sposób zmniejsza ryzyko rozwoju takich chorób jak udary, miażdżyca czy nadciśnienie. Przyprawa może zarówno zapobiegać dolegliwościom, jak i wspomagać ich leczenie.
Dużą zaletą kardamonu jest też obniżanie wskaźnika BMI, który określa ryzyko występowania wielu poważnych chorób. Zachowanie prawidłowego balansu w masie ciała jest bardzo ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Warto też wspomnieć, że kardamon pomaga w problemach z trawieniem. Kubek herbaty z tą przyprawą może zażegnać mdłości czy inne objawy dolegliwości żołądkowych.
Jak przygotować herbatę z kardamonem?
Napoje z dodatkiem kardamonu można spożywać zarówno na zimno, jak i na gorąco. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się lemoniada na bazie herbaty. Aby ją przygotować, wystarczy dzień wcześniej sporządzić napar, a po ostudzeniu włożyć go do lodówki. Rano można cieszyć się już znakomitym, domowym napojem, który będzie źródłem orzeźwienia w ciągu dnia. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania lemoniady z kardamonem to:
- herbata biała,
- woda filtrowana,
- nasiona kardamonu,
- ulubiony syrop smakowy,
- listki świeżej mięty,
- kostki lodu.
W ciągu zimowych miesięcy lepiej sprawdzi się jednak propozycja na ciepło, która rozgrzeje organizm w mroźne wieczory. Do jej przygotowania najlepiej wykorzystać wysokiej jakości czarną herbatę, którą można znaleźć w internetowym sklepie Cafe Silesia. Znakomitym dodatkiem do tego naparu jest imbir. Smak kardamonu doskonale łączy się też z mlekiem. Wersji przygotowania napojów z tą przyprawą jest więc bardzo dużo i warto spróbować każdej, aby znaleźć ulubioną.