Nikt nie chce o tym myśleć, ale rura może pęknąć w dowolnym momencie. Zawsze. Jeśli masz szczęście, będzie to miało miejsce w godzinach pracy lokalnego hydraulika i będzie on w stanie dopasować Cię do swojego harmonogramu – połączenia po godzinach lub połączenia alarmowe prawie zawsze kosztują więcej niż regularne zaplanowane spotkania. Więc jakie masz opcje, jeśli masz pecha, a twoje rury przeciekają o 2 nad ranem w weekend? Jedną z opcji jest samodzielna próba naprawy awaryjnej. Mamy nadzieję, że poniższe metody zapewnią tymczasową naprawę wycieku, zapewnią bieżącą wodę i zapewnią czas na zorganizowanie hydraulika, który przyjedzie w godzinach pracy w celu naprawy.

Najpierw najważniejsze …

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odcięcie dopływu wody . Po wykonaniu tej czynności odkręć kran w najniższym punkcie rury, aby spuścić pozostałą wodę i uwolnij ciśnienie. Oczyść uszkodzony obszar rury i wytrzyj do sucha.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z rurą i wykonywania krótkoterminowych napraw – rura może być bardziej uszkodzona, niż się wydaje i może potencjalnie zapaść się lub pęknąć podczas obsługi. Sprawę rozwiąże hydraulik Mokotów.

Prosta naprawa krótkoterminowa

W przypadku bardzo małych otworów („otworków”), owiń kilka razy taśmę elektryczną lub izolacyjną wokół rury i trzymaj ją mocno za pomocą zacisków węża na obu końcach taśmy. Jest to szybka i bardzo tymczasowa naprawa – wystarczająco długa, aby można było wezwać awaryjnego hydraulika. W zależności od otworu i stanu rury może się wydawać, że ta „naprawa” wytrzyma dzień lub dwa – nie daj się zwieść! Naprawić pośpiech na rurze.

Szpachlówka epoksydowa

Jeśli otwór jest większy lub masz przeciek na złączu pasującym, szpachlówka epoksydowa jest uniwersalnym i łatwym sposobem na jego zatkanie. Sprzedawany w prawie każdym sklepie dla majsterkowiczów (i na naszej stronie ), zwykle występuje w postaci dwuczęściowego „sztyftu” i jest aktywowany przez ugniatanie dwóch składników razem. Po oczyszczeniu i wysuszeniu odcinka rury założyć rękawice, odłamać kawałek żywicy epoksydowej o odpowiedniej wielkości i przygotować. Włożyć kit w otwór i wokół niego, w razie potrzeby używając szpachli, aby zapewnić gładkie pokrycie. Pozostawić epoksyd do utwardzenia zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle poniżej godziny). Po całkowitym stwardnieniu ponownie włącz wodę i sprawdź, czy nie ma wycieków. W razie potrzeby złóż wniosek ponownie.

Jeśli nie masz w pobliżu żywicy epoksydowej lub sklep jest zamknięty, możesz użyć zacisków węża, aby tymczasowo naprawić. Ta prosta technika wykorzystuje zaciski węża i kawałek gumy – stara dętka rowerowa będzie działać, podobnie jak stary wąż ogrodowy – do załatania dziury i wytworzenia wystarczającego ciśnienia, aby zapobiec pęknięciu. Wszystko, co musisz zrobić, to wyciąć wystarczająco duży kawałek gumy / dętki / węża ogrodowego, aby zakryć otwór i obszar kilka cali wokół niego. W zależności od rozmiaru otworu, możesz być w stanie uszczelnić go za pomocą tylko jednego zacisku lub możesz potrzebować jednego wokół każdego końca i pomiędzy, w razie potrzeby. Chociaż jest lepsza od używania taśmy i zacisków, ta metoda jest inną, której nie należy długo testować. W razie większych problemów pomoże hydraulik Wola.

Zaciski do naprawy rur

Produkt zaprojektowany specjalnie do takich sytuacji to obejma do naprawy rur . Składają się one z dwóch metalowych płyt, często z gumową osłoną i działają w ten sam podstawowy sposób, co rozwiązanie z opaską węża. Po umieszczeniu płyt nad otworem i wokół rury są one dokręcane śrubami. Niektóre zaciski naprawcze mogą działać jako trwałe mocowanie, pod warunkiem, że pozostała część rury jest w dobrym stanie. Oferowane przez nas zaciski do naprawy rur zawierają gumową osłonę i mogą służyć jako tymczasowa lub długoterminowa naprawa w zależności od sytuacji.

Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, ale masz zacisk typu C, nadal jesteś w dobrej formie. Po wycięciu kawałka gumy do zakrycia otworu, weź drewniany klocek i umieść go na gumie: spowoduje to rozłożenie nacisku zacisku, zapobiegając zapadnięciu się rury. Drugi blok może być użyty, jeśli obawiasz się, że ściany rury mogą być zbyt cienkie, aby wytrzymać ciśnienie. Dokręć zacisk, aż zetknie się z drewnianymi klockami (lub jednym drewnianym klockiem i rurą), a następnie tylko o 1/4 lub 1/2 obrotu dalej. Po dokręceniu opaski należy uszczelnić wyciek. Włącz wodę i sprawdź, czy nie ma wycieków. Jeśli dalsze 1/4 lub 1/2 obrotu nie zahamuje wycieku, może być konieczna zmiana położenia materiału łatającego i ponowna próba.

Naprawa długoterminowa
Zestaw do naprawy rur
Wspomniane powyżej rozwiązania tymczasowe wykorzystują przedmioty, które możesz już mieć w domu. Jeśli nie masz tych rzeczy pod ręką lub chciałbyś mieć w swoich materiałach coś zaprojektowanego specjalnie do długoterminowej naprawy rur, oferujemy kilka różnych łatwych w użyciu zestawów naprawczych, które uspokoją Twój umysł.

Wykorzystując specjalną taśmę z włókna szklanego przesiąkniętego żywicą, te zestawy naprawcze umożliwiają szybką naprawę rur w nagłych wypadkach. Całkowicie utwardzony od 40 do 90 minut, w zależności od zestawu, wystarczy przygotować powierzchnię rury, aktywować taśmę wodą i postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji. W ciągu kilku minut zestawy te umożliwiają trwałą naprawę bez użycia narzędzi. Trzymanie kilku z nich w swoim arsenale może pomóc uniknąć potencjalnej klęski związanej z awarią rur w późny weekend w nocy i kosztem profesjonalnej naprawy!

Inną opcją długoterminowej naprawy rur miedzianych jest użycie łącznika Sharkbite . Łączniki Sharkbite są wygodnym rozwiązaniem, gdy lutowanie i inne opcje są niepraktyczne. W przypadku otworów o średnicy 2 cale lub mniejszych można zastosować pojedyncze złącze ślizgowe . Wytnij uszkodzony odcinek za pomocą obrotowego obcinaka do rur, aby zapewnić czyste cięcie, lub użyj piły do ​​metalu, jeśli nie masz obrotowego obcinaka do rur. Należy pamiętać, że krawędzie cięcia muszą być gładkie, okrągłe i wolne od zadziorów lub wiórów, aby nie uszkodzić o-ring złącza. Sharkbite oferuje wyspecjalizowane narzędzie do usuwania zadziorów , które służy również jako miernik głębokości ich armatury.

Musisz upewnić się, że na każdym końcu łącznika jest co najmniej jeden cal rury. Wsuń jeden koniec rury do oporu w „koniec ślizgowy” łącznika. Używając odpowiednio dobranego zacisku do demontażu / rozłączania lub szczypiec Sharkbit (z których każdy wywiera nacisk na kołnierz zwalniający, rozstawiając zęby wewnątrz złączki) wsuń drugi koniec łącznika na przylegającą rurę.

Jeśli twój otwór lub uszkodzony odcinek jest większy niż 2 cale, użyj dwóch prostych łączników Sharkbite z kawałkiem rury pomiędzy nimi. Ponownie odetniesz uszkodzoną sekcję i usuniesz zadziory z pozostałych końców. Nasuń łącznik na każdy koniec przeciętej rury, a następnie włóż nową długość rury. To wszystko – twoja rura powinna zostać naprawiona!

Chociaż te wskazówki mogą pomóc uniknąć powodzi i szkód spowodowanych przez wodę – oprócz zaoszczędzenia pieniędzy – nie zalecamy polegania wyłącznie na nich. Z wyjątkiem zestawów naprawczych do rur i łączników Sharkbite, są to tymczasowe naprawy awaryjne i zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty, aby upewnić się, że nie ma innych problemów. Wymiana uszkodzonego odcinka rury na nowy jest prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli to profesjonalistom sprawdzić przyczynę wycieku i prawdopodobnie zapobiegnie pogorszeniu się stanu rury w przyszłości i zawsze powinno być Twoją grą końcową.