Wiele osób zastanawia się nad tym co daje odzież medyczna i dlaczego jest tak ważna. Już odpowiadamy. Po pierwsze odzież medyczna powinna być noszona tylko i wyłącznie na terenie placówki medycznej. Personel medyczny a w szczególności lekarze i pielęgniarki są narażeni na ciągły kontakt ze szkodliwymi wirusami czy też bakteriami. Dlatego, należy zmieniać odzież przed wejściem do pracy, aby potem nie wynosić tych drobnoustrojów na zewnątrz. Oczywiście zmienia się odzież, aby nie przynieść niebezpiecznych substancji z „miasta” do szpitala.

Wybór odzieży medycznej

To na jakiego rodzaju odzież medyczną decyduje się konkretny oddział zapada na poziomie szpitala. Nie ma z góry narzuconej kolorystyki odzieży. Zazwyczaj fartuch medyczny damski odróżnia się od męskiego. Decydując się na wybór odzieży medycznej dla oddziału należy  przypilnować, aby zostały zachowane jednolite barwy. Wybór kolorów czy też fasonów nie jest uregulowane przepisami, a jedynie regulaminem konkretnego szpitala. Bez względu jednak na kolor wybranego fartucha, pracownik, który opuszcza szpital powinien nakryć się innym fartuchem a następnie go ściągnąć.

Pielęgniarka czy lekarz?

Wiele osób będąc w szpitalu ma duży problem z odróżnieniem lekarza od pielęgniarki, jeżeli akurat na szyi nie wisi stetoskop. Jeszcze do niedawna pielęgniarki nosiły na głowach czarno-białe czepki, teraz już top jednak odeszło do lamusa i rozróżnienie pielęgniarki od lekarza potrafi być sporym problemem. Łatwiej jest w przypadku, kiedy szpital z góry w regulaminie narzuca jakiego koloru fartuchy mają nosić konkretni pracownicy medyczni.

Strój musi być odporny, to już ustaliliśmy. Specyficznym rodzajem strojów są ubrania lekarza zabiegowego, który bardzo często z racji swojej funkcji styka się z płynami ustrojowymi pacjentów. W przypadku lekarza wykonującego zabiegi ważne jest nie tylko założenie nowego fartucha przed wejściem na salę, ale również regularne jego zmienianie, Jest to działanie konieczne, aby jak najbardziej ograniczyć działanie  niebezpiecznych drobnoustrojów na pacjenta.

Innym problemem są osoby odwiedzające pacjentów leżących w szpitalu. To jakiego rodzaju fartuchy są od nich wymagane w dużej mierze zależy od szpitala i oddziału gdzie planuje odwiedzać pacjenta. Ochrona fartuchem czy też zakładanie butów jest zależne od konkretnego oddziału. Im większe ryzyko dla  pacjentów, tym większych obostrzeń należy się spodziewać.