Coraz częściej słyszy się, że mniej znaczy więcej. U influencerek na Instagramie czy TikToku można zauważyć, że wprowadzają one do swojego życia minimalizm. Starają się one, aby w ich szafie znajdowały się tylko te rzeczy, które często używają. Minimalizm jednak nie odnosi się tylko do garderoby. Ten trend objął również zrównoważoną pielęgnację skóry. Czym dokładnie jest skinimalism?

Czym jest skinimalism?

Skinimalism (skinimalizm) jest minimalistycznym podejściem do zaspokajania potrzeb swojej skóry. To nowy trend w pielęgnacji, który podbija serca wielu kobiet. Głównym celem skinimalismu jest umiar liczby stosowanych produktów i czasu potrzebnego do przeprowadzenia codziennych nawyków pielęgnacyjnych. Celem tego trendu jest uzyskanie zdrowej cery przy pomocy prostych i skutecznych działań.

Pięć filarów skinimalismu

Skinimalism opiera się na pięciu filarach:

  • skupieniu się na podstawowej pielęgnacji skóry, czyli oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przed promieniami słonecznymi,
  • unikaniu składników szkodliwych dla skóry i wybieranie kosmetyków ze składem naturalnym.
  • minimalizowaniu zużycia produktów, czyli używanie tylko niezbędnych ilości kosmetyków,
  • dbaniu o kondycję skóry od zewnątrz i wewnątrz,
  • tworzeniu jak najmniejszej ilości odpadów.

Jakie kosmetyki stosować, aby podążać za skinimalismem?

Wiosenne czy jesienne porządki często łączą się z wyrzucaniem do kosza przeterminowanych produktów kosmetycznych – i to zanim zdołałaś je zużyć! Nadmierne gromadzenie kosmetyków nie jest zdrowe nie tylko dla zdrowia Twojej skóry, ale i portfela. Zamiast stosowania wielu produktów wybierz tylko takie, które mają bogaty skład i dają pożądane przez Ciebie działanie.

Które kosmetyki będą dobre dla Twojej cery?

Zanim wybierzesz odpowiednie kosmetyki dla swojej cery to najpierw przyjrzyj się jej kondycji. Możesz to zrobić sama lub skorzystać z porady dermatologa bądź kosmetyczki. Każda widniejąca na cerze niedoskonałość może mówić o tym, że Twoja skóra potrzebuje jakiegoś składnika lub wręcz przeciwnie – należy go wyeliminować.

W przypadku skóry suchej potrzebne jest intensywne nawilżenie, a kiedy jest ona również skłonna do podrażnień to należy wziąć pod uwagę również jej ukojenie. Zaleca się więc stosowane serum i kremów nawilżających, które posiadają takie składniki, jak kwas hialuronowy czy gliceryna.

Skórze tłustej potrzeba dogłębnego i systematycznego oczyszczania. Jeżeli posiadasz taki typ cery to powinnaś stosować produkty myjące i toniki regulujące wydzielanie sebum.

Jesteś posiadaczką skóry mieszanej? Wymagasz zbalansowanej pielęgnacji. Niektóre obszary na Twojej twarzy są suche, a inne tłuste. Aby odpowiednio o nią zadbać, wybieraj j produkty oczyszczające oraz kremy i toniki nawilżające.

Warto również wspomnieć o skórze wrażliwej. Ta wymaga natomiast bardzo delikatnej pielęgnacji, ponieważ jest ona skłonna do podrażnień czy reakcji alergicznych. Osoby ze skórą wrażliwą powinny stosować łagodne produkty oczyszczające oraz kremy nawilżające i serum z dodatkiem aloesu i pantenolu.

Czy kosmetyki pochodzenia naturalnego to dobry wybór? Jak najbardziej!

Staraj się wybierać naturalne kosmetyki do twarzy i zadbaj, aby posiadały one wiele substancji aktywnych. Istotne jest aby dogłębnie odżywiały Twoją skórę. Jeżeli jakiś produkt kosmetyczny nie będzie posiadać wystarczającego składu, to może on nie zaspokoić Twoich potrzeb. Zachowaj więc zdrową równowagę.

Czy warto wprowadzić minimalizm w pielęgnacji skóry?

Dzięki skinimalismowi skupisz się na podstawowych potrzebach swojej cery i będziesz unikać szkodliwych dla niej składników. Oczywiście ogromną zaletą jest również zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. W Twoich kosmetykach powinno się znaleźć również coś dla Twojej sfery intymnej. Serum intymne WIMIN solidnie nawilża, koi podrażnienia i wspiera równowagę mikrobiomu skóry. W końcu skóra okolic intymnych zasługuje na taką samą uwagę jak skóra twarzy!