Zrozumieć cechy dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania i przygotować je odpowiednią edukacją, aby dzieci miały świadomość i wiedzę o swoim ciele.

Dojrzewanie lub dojrzewanie jest okresem przejściowym dla dziecka, aby dorosnąć. W przypadku dziewcząt zwykle występuje, gdy mają 8–13 lat. W przeciwieństwie do chłopców, którzy okres dojrzewania rozpoczynają w wieku 10-16 lat.

W okresie dojrzewania ciało dziewczynki doświadcza rozwoju i pewnych zmian spowodowanych wahaniami hormonalnymi. Oprócz zmian fizycznych dziewczęta osiągną również dojrzałość płciową i będą mogły się rozmnażać.

To czas, kiedy rodzice towarzyszą swoim dzieciom w okresie dojrzewania, zwłaszcza dziewczynek. Rodzice mają do odegrania ważną rolę w omawianiu zmian fizycznych u dzieci, aby nie były zdezorientowane, przestraszone ani zawstydzone. Jakie są zatem cechy dojrzewania u dziewcząt? Sprawdź pełne informacje poniżej!

Charakterystyka dojrzewania u dziewcząt

W okresie dojrzewania dziewczęta doświadczą pewnych zmian w swojej budowie ciała. Oprócz doświadczania miesiączki, oto cechy dojrzewania u dziewcząt, które musisz znać!

1. Miesiączka

Na ogół w wieku 12-14 lat dziewczęta dostają pierwszą miesiączkę, jest to jedna z pierwszych oznak, że wkraczają w okres dojrzewania.

Znaczenie roli rodziców w edukacji dzieci przed iw trakcie menstruacji będzie miało wpływ na to, jak zmierzą się z tym czasem po raz pierwszy.

Rodzice muszą zapewnić zrozumienie, że miesiączka jest rzeczą normalną dla każdej dorosłej kobiety, nie ma potrzeby bać się krwawienia i zawsze utrzymywać czystość podczas menstruacji.

Zobacz też: wizyta u ginekologa a okres.

2. Zmiany w piersiach

Dziewczynki w wieku 10-15 lat odczują znaczne zmiany w okolicy piersi. Dziewczynkom w tym wieku również należy przedstawiać mini komplety lub mini biustonosze. 

Nawet na długo przed osiągnięciem tego wieku rodzice odgrywają ważną rolę w edukacji dzieci na temat znaczenia prywatności, jaką mają. Ta część nie powinna być widziana ani dotykana przez inne osoby.

Edukacja dotycząca sekcji prywatności będzie sprzyjać zrozumieniu u dzieci, że jeśli ktoś przypadkowo dotknie tego obszaru, to musi odmówić.

Wiąże się to ze zmianami, które odczuwa w częściach ciała, te miejsca intymne muszą być „owinięte” za pomocą biustonosza, aby zwiększyć komfort podczas aktywności.

3. Wzrost włosów na kilku częściach ciała

Wzrost włosów na kilku częściach ciała jest jedną z cech, które można wyraźnie zobaczyć w okresie dojrzewania. Części ciała, takie jak pachy, które wcześniej nie miały włosów, będą rosły powoli.

Niektóre dziewczyny zapuszczają również grubsze włosy na stopach i dłoniach, jest to oczywiście normalne. Nie musi czuć, że przeszkadza mu to w okresie wzrostu.

4. Wzrost wagi i wzrostu

Kiedy zaczyna się okres dojrzewania, zazwyczaj dziewczęta doświadczają przyrostu masy ciała, który jest również zgodny ze wzrostem wzrostu.

Jest to spowodowane przez hormon estrogen w organizmie, hormon ten powoduje również wzrost talii i piersi kobiety.

Nie musisz przechodzić na dietę, gdy wchodzisz w okres dojrzewania, wystarczy mieć zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia, aby uzyskać zdrowe ciało.

5. Zapach ciała zaczyna się pojawiać

Dziewczęta, które zbliżają się do okresu dojrzewania, również tego doświadczą, następuje zmiana zapachu ich potu lub ciała.

Kiedy kończysz ćwiczenia i dużo się pocisz, czasami może to powodować nieprzyjemny zapach ciała z powodu gromadzenia się bakterii w pocie.

Aby temu zaradzić, rodzice mogą zacząć uczyć, jak ważne jest używanie dezodorantu o lekkiej formule odpowiedniej dla dzieci, które właśnie rozpoczęły okres dojrzewania. 

6. Zmiany w okolicy łonowej

Zmiany te pojawiają się po 6-12 miesiącach od menstruacji, np. w okolicy odrośnie część włosów lub zmieni się jej kształt po okresie dojrzewania, który obecnie przechodzi.

Należy edukować, że jest to normalne, ponieważ podwyższony hormon estrogen w organizmie powoduje te zmiany.

7. Skóra tłusta lub trądzikowa

Gdy dziewczyna wchodzi w okres dojrzewania, poziom hormonów w ciele dziewczynki znacznie wzrasta, co powoduje pojawienie się pryszczy na twarzy lub na skórze wydaje się, że jest bardziej tłusta.

Po prostu naucz je, jak ważne jest utrzymywanie twarzy w czystości i jak o nią dbać, na przykład nie dotykać twarzy brudnymi rękami lub wyciskać zapalne pryszcze.

8. Zmiany nastroju

We wczesnym okresie dojrzewania rola rodziców we wspieraniu pewności siebie dzieci jest bardzo ważna, ponieważ wszelkie zmiany, jakie przechodzą, mogą sprawić, że ich nastrój szybko się zmieni.

Na przykład zapach ciała lub pryszcze pojawiające się na twarzy mogą sprawić, że poczują się niepewnie , podczas gdy w rzeczywistości jest to normalne.

9. Wydzielina z pochwy

Dziewczęta, które weszły w okres dojrzewania, doświadczają wydzieliny z pochwy. Jest to normalne, o ile wydzielina z pochwy nie ma ostrego zapachu, jest koloru zielonego i towarzyszy jej swędzenie.

Czasami wydzielina z pochwy pojawia się tuż przed miesiączką, ponieważ jest to naturalny sposób organizmu na oczyszczenie i nawilżenie kobiecych okolic. Tak więc, kiedy tak się dzieje, wystarczy odpowiednio utrzymać czystość kobiecego obszaru.

10. Wzrost w wieku 15-18 lat

W tym wieku dziewczęta dobrze przeszły przez wczesne etapy dojrzewania. Hormony stają się bardziej stabilne, a miesiączka bardziej regularna.

Piersi i narządy płciowe również w pełni urosły, poza tym wzrost na wysokość również osiągnął maksymalny wzrost.