Wśród najpopularniejszych opcji tkanin do mody, designu i wnętrz znajduje się renomowany poliester. Ale czym jest tkanina poliestrowa?

Wiemy, że poliester to tkanina, która ma pewne właściwości, co czyni go doskonałym wyborem na odzież. Jeśli chodzi o modę, jest lekkie piętno, ponieważ jest to tkanina stworzona przez człowieka, a nie naturalny wybór, taki jak jedwab, bawełna lub wełna. Ale choć nie jest to naturalne, to z pewnością musi mieć swoje pozytywne strony?

polyester co to
Wielu pyta o poliester, co to za materiał i z czego powstaje.

1. Co to jest poliester?

Poliester to uogólnione określenie na każdą tkaninę lub tkaninę, która jest wykonana z przędz lub włókien poliestrowych. Jest to skrócona nazwa syntetycznego, wytworzonego przez człowieka polimeru, który jako specyficzny materiał jest najczęściej określany jako rodzaj politereftalanu etylenu (PET). Powstaje przez zmieszanie glikolu etylenowego i kwasu tereftalowego. To wszystko brzmi niezwykle naukowo, ale w zasadzie poliester jest rodzajem plastiku.

2. Kiedy został wprowadzony do mody?

Po raz pierwszy wynalezione w 1941 r. przez brytyjskich chemików Johna Rexa Whinfielda i Jamesa Tennanta Dicksona, zyskujące coraz większą popularność w latach 70., dzięki reklamie reklamowanej jako „ cudowne włókno, które można nosić przez 68 dni bez prasowania i nadal dobrze się prezentuje. ”, ta tkanina zawsze była przedmiotem kontrowersji. Dzięki tym głośnym, błyszczącym i… powiedzmy lekko plastycznym garniturom z lat 70-tych poliester stał się tanim i niewygodnym materiałem. Jednak od czasów Gorączki Sobotniej Nocy i Brady Bunch przeszła długą drogę, kochanie!

Po przerobieniu na tkaninę poliestrową może być używany do tworzenia odzieży, mebli, tekstyliów i nie tylko. Jeśli kochasz swoje ubrania, prawdopodobnie już wiesz, że sprawdzając ich metki, możesz zobaczyć, z czego są wykonane. Jeśli naturalna tkanina zostanie zmieszana z poliestrem, na etykiecie zobaczysz procent każdego z nich.

3. Jakie są cechy tkaniny poliestrowej?

 • Poliester jest bardzo wytrzymały i odporny na wiele chemikaliów
 • Jest to popularna tkanina w branży modowej, ponieważ jest odporna na marszczenie się i rozciąganie. Jest również odporny na marszczenie się i otarcia
 • Włókna użyte do stworzenia poliestru są bardzo mocne, a jednocześnie lekkie
 • Włókna łatwo się farbują
 • Bardzo dobrze zachowuje swój kształt
 • Tkanina poliestrowa jest łatwa w pielęgnacji i można ją prać i suszyć w domu
 • Jest to tkanina szybkoschnąca, dlatego jest popularnym wyborem na odzież outdoorową

4. Dlaczego warto wybrać poliester?

Jest to tak popularny wybór do odzieży, ponieważ włókna poliestrowe są termoplastyczne lub wrażliwe na ciepło. Oznacza to, że na tkaninach, które są w 100% poliestrowe, można nanosić trwałe plisy i laserowo wycinać w nich ozdobne kształty i wzory. Są również bardzo odporne na plamy, dzięki czemu doskonale nadają się do czyszczenia.

Możesz zauważyć, że gdy odzież jest w 100% z poliestru, to znaczy, że jest podatna na gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. To koszmar, jeśli chodzi o zapewnienie dobrego wyglądu włosów, a może się okazać, że będziesz w stanie wywołać u ludzi wstrząsy statyczne – które, choć nieszkodliwe, mogą być dość denerwujące! Aby wyeliminować ten problem, poliester często miesza się z bardziej stabilnymi włóknami, takimi jak bawełna. Jest to znane jako polibawełna i ucieleśnia zalety obu tkanin; mocny, wytrzymały, odporny na zagniecenia i znacznie bardziej oddychający niż 100% poliester.

Odzież poliestrowa jest zwykle śliska i prawie jedwabista w dotyku, a włókna można tkać lub dziać, aby stworzyć tkaninę, chociaż dzianina maksymalizuje jej elastyczność. Jest to naturalnie jasne włókno, które można łatwo modyfikować do różnych zastosowań.

5. Jakie są popularne zastosowania?

 • Moda
 • Odzież sportowa
 • Polary
 • Płaszcze i anoraki
 • Pościel, taka jak prześcieradła, poszwy na kołdry i śpiwory
 • Obuwie
 • Wypełnienia do kołder (ze względu na właściwości izolujące)
 • Nici do szycia
 • Miękkie meble i tapicerka
 • Tekstylia
 • Bagaż i inne torby

Przemysłowe włókna poliestrowe są również używane w takich rzeczach, jak tkaniny taśm przenośnikowych, pasy bezpieczeństwa, wzmocnienia z tworzyw sztucznych i inne.

6. Czy są wady używania poliestru?

Niektórzy ludzie uwielbiają nosić lub używać wyłącznie naturalnych tkanin i przędz, takich jak bawełna, kaszmir, jedwab, wełna itp. Zaletą tego jest to, że są one ogólnie oddychające, hipoalergiczne i trwałe. Mogą być również droższe niż włókna sztuczne i wymagają większej uwagi podczas prania i suszenia.

Głównym problemem dotyczącym tkanin syntetycznych, takich jak poliester, jest to, że nie oddychają. Niektórzy stwierdzają, że podczas noszenia mogą czuć się spoceni lub mieć uczucie wilgoci, co może być niewygodne. Dzieje się tak, ponieważ absorpcja wilgoci przez poliester jest bardzo niska w porównaniu z naturalnymi tkaninami, takimi jak bawełna. Jednak nowoczesna produkcja zaczyna teraz tworzyć więcej poliestrów odprowadzających wilgoć, które świetnie nadają się do ćwiczeń i odzieży rekreacyjnej.

Osoby o bardzo wrażliwej skórze mogą odczuwać niewielką reakcję na noszenie tkanin syntetycznych, jednak zwykle nie jest to tak powszechne, gdy jest to tkanina mieszana.

Sam w sobie jest wysoce łatwopalny, dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nosisz lub używasz 100% poliestru w pobliżu otwartego ognia.

Ponieważ poliester jest zrobiony z plastiku, pojawia się pytanie, czy jest szkodliwy dla środowiska. To prawda, że ​​pochodzi z niezrównoważonego źródła, jednak plastikowe butelki są w rzeczywistości przetwarzane na tkaninę poliestrową, co jest dość zdumiewające, ale z drugiej strony plastik nie jest kompostowalny, co oznacza, że ​​nie rozkłada się dobrze w glebie.

7. Czy łatwo jest zaprojektować własny poliester?

Ponieważ szycie i tworzenie własnej odzieży jest niezwykle popularne, projektowanie własnej tkaniny poliestrowej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

 

8. Więc jaki jest wynik końcowy?

Nie można zaprzeczyć, że tkanina poliestrowa ma ogromną różnorodność korzystnych zastosowań w wielu różnych sektorach. Jak w przypadku każdego materiału syntetycznego, reakcje mogą wystąpić, ale są one znacznie ograniczone, zwłaszcza gdy poliester jest mieszany z innymi włóknami, takimi jak bawełna. Niekorzystne reakcje na tkaniny i tekstylia (nawet te naturalne) są zawsze możliwe, ale ogólnie rzecz biorąc, użycie poliestru może być niezwykle korzystne i użyteczne.

Poliester ma wiele piętna, ze względu na staromodny poliester, który był bardzo popularny w latach 70-tych, ale stracił wdzięk dzięki niewygodnej podwójnej dzianinie poliestrowej. Jednak nowoczesny poliester pojawił się w zawrotnym tempie i jest teraz włóknem wyższej jakości. Postęp technologiczny radykalnie poprawił wrażenia dotykowe, układanie i wygląd poliestru, dzięki czemu idealnie komponuje się z bardziej naturalnymi i droższymi tkaninami. Podobnie jak w przypadku wszystkich materiałów syntetycznych, do pewnego stopnia pozostanie nieoddychający, więc dla każdego, kto doświadcza uderzeń gorąca, nadmiernej temperatury ciała lub mieszka w wilgotnym środowisku, poliester może nie być dla ciebie najlepszą opcją tkaniny.

Nowoczesne poliestry mogą być w dotyku i wyglądać tak pięknie jak prawdziwy jedwab i wełna, ale chodzi o to, aby wybrać wersję wysokiej jakości lub odpowiednią mieszankę. Wiele marek z najwyższej półki używa poliestru w swoich kolekcjach, głównie w celu zwiększenia trwałości, łatwości pielęgnacji i ekscytujących efektów.

Chodzi o to, aby być świadomym, jeśli chodzi o wybór tkaniny. Pamiętaj, że nie wszystkie poliestry są sobie równe. Przeprowadź badania, sprawdzaj etykiety i zawsze przymierzaj, a nie ma powodu, dla którego ty i poliester nie moglibyście się zaprzyjaźnić.