Rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe

Tytuł dzisiejszego wpisu nie jest przypadkowy. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to moja kontuzja, która jest w trakcie leczenia.
Im dalej w las, tym ciekawiej…

Zakładałam strój sportowy, obuwie i właściwie od razu zaczynałam biec. Choć wiedziałam, że najpierw powinnam się rozgrzać, a na koniec rozciągnąć, nie robiłam tego zawsze, myśląc że to zbędne. Często także widziałam dziewczyny wychodzące z sali po intensywnych interwałowych ćwiczeniach, kiedy właśnie rozpoczynał się stretching. Dziś wiem, że to był ich błąd. Bardzo duży również mój błąd, przez który mam kłopoty z chodzeniem, a o bieganiu mogę zapomnieć na pewien czas. Właściwie minęło ponad tydzień, jest lepiej ale nadal mam nieco spuchniętą kostkę i ból pod piętą choć mniejszy, nadal się utrzymuje.

ZESTAW, KTÓRY WSPOMAGA DOJŚCIE DO PEŁNEJ SPRAWNOŚCI – wydaje się być niezbędny !!!

IMG_6197

Wczesnym rankiem, popołudniu, wieczorem, przed pójściem spać rozmasowuje podeszwę, łydkę, udo. Chłodzę, rozluźniam, ćwiczę. Wszystko po to, by jak najszybciej odzyskać swoją pełnosprawną stopę.

IMG_6199IMG_6200IMG_6201IMG_6202

Zaczęło się tak…
Czasem po powrocie do domu czułam napięcie pod stopą, ale zrzucałam to na zwykłe zmęczenie. Nie przyznawałam się mężowi, który ma bardzo krytyczne nastawienie do balerin i wszelkiego rodzaju butów z cienką podeszwą. Zachęcał mnie do pozbycia się z szafy wszystkich butów, które według niego nie nadawały się do codziennego chodzenia – oczywiście zaprotestowałam. Zakup odpowiedniego obuwia sportowego do biegania, również notorycznie odkładałam, na inny czas. Jak wspomniałam, przed biegiem nie zawsze robiłam rozgrzewki, zbyt krótko rozciągałam się również po wysiłku. Po prostu wracałam do domu, brałam prysznic i już. Bywało, że odczuwałam napięcie w łydce lub w tylnej części uda, nie przyznawałam się mężowi (bagatelizowałam to – chyba chciałam być twarda), a sama wówczas nie potrafiłam połączyć tych dolegliwości ze sobą. Po półtorej tygodnia jest trochej lepiej, ale nadal odczuwam niewielki ból i mam jeszcze nieco opuchniętą kostkę, zwłaszcza gdy wracam do po pracy.

Jeśli chcemy zrobić coś na własną rękę musimy być pewne, że właściwie tego dokonamy. W przeciwnym razie możemy nabawiać się kontuzji. Jeśli chodzicie na zajęcia aerobicu itp. nie rezygnujcie z wyciszenia i rozciągania po treningu. Nie wbiegajcie również na zajęcia w ostatniej chwili, na końcówkę rozgrzewki, bo z łatwością możecie zrobić sobie krzywdę.
Podczas kontuzji dużo czytałam o pronacji bądź supinacji stóp. Zaczęłam się przyglądać swoim stopom i diagnozować je. Na wiele kwestii nie zwracamy uwagi, dopóki osobiście nie spotka nas jakaś przypadłość.

A Ty wiesz czy układ Twoich stóp jest neutralny, bliżej Ci do pronacji czy supinacji? To bardzo ważne, dzięki tej wiedzy dobierzesz odpowiednie buty do dyscypliny, jaką chcesz uprawiać oraz do swojej stopy.

Pronacja to układnie stopy najpierw wewnętrzną stroną, przenosząc następnie ciężar ciała na całą stopę.
Supinacja to układanie stopy najpierw od zewnętrznej strony, potem na całą stopę.

Reasumują najprościej pronacja stopy do wewnątrz, supinacja na zewnątrz.
Dla doświadczenia, będąc na spacerze, przysiądźcie na ławce w parku i poobserwujcie, jak ludzie chodzą i jak stawiają stopy. Od razu widać kto ma naturalny chłód, kto nadmierną pronację lub supinację. Najtrudniej jest zdiagnozować tych z umiarkowanymi dolegliwościami.

Nadal nie wiesz do której grupy ludzi się zaliczasz ?

Istnieje kilka domowych sposobów na sprawdzenie naszych stóp pod kątem prawidłowego, bądź niewłaściwego układania ich przy stawianiu kroków.

Zrób test poprzez odbicie stopy na kartce papieru. Zwróć uwagę czy przy mokrym śladzie naszej bosej stopy jest przewężenia w środkowej części. Jeśli zauważysz brak, możemy mówić o pronacji. Naturalne przetoczenie występuje wtedy, gdy mokry ślad ma w środkowej części szerokość 3-5 cm. A jeśli nasz ślad składa się z dwóch części (odcisku pięty i śródstopia) połączonych tylko cieniutkim paskiem po zewnętrznej części stopy, lub widoczny jest brak łączenia przy zewnętrznym odbiciu, to najczęściej mamy do czynienia z supinacją.

Wykonanie przysiadu przed lustrem i obserwacja stóp to kolejny sposób na dowiedzenie się prawdy o swoim chodzie. Jeżeli przy ugięciu kolan kostki wychylają się do środka, to świadczy to o tendencji do nadpronacji. Jeżeli kostki i pięty znajdują się nad sobą (linia łącząca ich końce jest pionowa) i kostki w czasie przysiadu nie wychylają się do środka, to mamy do czynienia z przetoczeniem neutralnym, ewentualnie nadsupinacją.

Kolejnym testem może być sprawdzenie stanu naszego obuwia. Przy naturalnym układzie stóp, podeszwa buta będzie najmocniej wytarta na zewnętrznej stronie pięty i w środkowej części przodu buta. Przy mocnej pronacji najsilniej wytarte będą wewnętrzne krawędzie podeszwy, a przy za dużej supinacji najmocniej ucierpi zewnętrzna część podeszwy.

Znalazłam również zapis o tym, że pronacja i supinacja nie jest nam dana raz na zawsze. Uff… ponieważ mechanizm działania stopy może się zmienić w wyniku kontuzji stóp czy noszenia źle dobranego obuwia, w ciąży, czy w przypadku nadwagi. Na probacje ma wpływ także zmiana prędkości marszu lub biegu.

Wiesz już jakie buty powinnaś dla siebie wybrać ?

Przy doborze odpowiednich butów powinniśmy zwrócić uwagę na tzw. podparcie czyli usztywnienie wewnętrznej części podeszwy, zaznaczone zwykle nieco ciemniejszym kolorem na podeszwie. Dlatego wyróżnia się:
– buty bez podparcia – przeznaczone dla biegaczy o stopie neutralnej lub supinującej;
– buty z delikatnym podparciem – dla biegaczy z lekką nadpronacją;
– buty z wyraźnym podparciem – dla biegaczy z silną nadpronacją.
A co w sytuacji jeśli nie jesteśmy przekonani, co do stanu naszych stóp ?
Mówi się, że wówczas powinniśmy zdecydować się na buty neutralne one będą dla nas najbezpieczniejsze, czyli takie bez podparcia. „Biegacz nadpronujący biegający w butach neutralnych mniej ryzykuje, niż biegacz o neutralnym przetoczeniu stopy, używający butów z podparciem”.

Pozdrawiam,
Dominika

 

NIKE – dla stopy pronującej, neutralnej, supinującejNIKE3 ASICS – dla stopy neutralnej i supinującejASICS ASICS – dla stopy pronującej i neutralnejASICS2 ASICS – dla stopy neutralnej i supinującejASICS3 NIKE – dla stopy neutralnejNIKE NIKE – dla stopy neutralnej i supinującejNIKE2

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *