Rodzinny weekend z dzieckiem

Zobacz blog

Coraz więcej ludzi interesuje się turystyką — także młodzi rodzice. Gdy dzieci już podrosną, mają około dwóch lat, możesz bez problemu zabrać je w podróż. Ale dokąd? Nie musisz mieć wielkiego budżetu i wybrać się za granicę — Polska jest pełna ciekawych miejsc!

Zwłaszcza, jeśli jesteś młodą mamą, możesz mieć problem z ustaleniem czasu dla dziecka i wydzieleniem chwili na odpoczynek. Wszyscy chcemy jak najlepiej połączyć te dwa światy. Równowaga między byciem mamą a cieszeniem się życiem to kwestia, na którą zwracamy dużą uwagę. Dlatego wybierając miejsce na wyjazd z dzieckiem, wybierz takie miejsca, gdzie rodzice też będą dobrze się bawić. Oto kilka pomysłów idealnych dla całych rodzin!

Europejskie Centrum Bajki — Pacanów

W Pacanowie możemy miło spędzić czas z dzieckiem

Czy pamiętacie historię Koziołka Matołka, autorstwa pana Kornela Makuszyńskiego? To jeden z pierwszych polskich komiksów, który od lat trafia do polskich dzieci. Pacanów to niewielkie miasteczko w województwie świętokrzyskim, stosunkowo niedaleko Krakowa i Rzeszowa, znane właśnie z tego, że w Pacanowie kozy kują. Było celem rozlicznych podróży Koziołka Matołka. Włodarze miasta mogą wykorzystać takie pomysły do promocji miasta, w wyniku czego w Pacanowie w 2005 powstało Europejskie Centrum Bajki. Dziś to duży, wielofunkcyjny obiekt, gdzie można spotkać swoich ulubionych bohaterów – nie tylko Koziołka Matołka.

W tym ośrodku kultury dziecięcej można znaleźć ogród zmysłów, gdzie można poznać rośliny na wielu poziomach – od dotyku i wyglądu, aż po smak i zapach. Zwiedzając wystawę, dzieci będą zachwycone prezentacją bohaterów z bajek, a dorośli przypomną sobie bajki z dzieciństwa. W budynku centrum znajdziemy dużą bibliotekę, salę teatralną i kinową. Nic dziwnego, że Centrum Bajki odwiedza ponad 150 tysięcy gości rocznie.

Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała

Dzisiejsze dzieci może nie pamiętają Reksia, Bolka i Lolka czy Smoka Wawelskiego – ale nie znaczy to, że ich nie polubią. Rodzice wychowali się pewnie na kreskówkach z Semafora w Bielsku-Bialej i wspólnie z rodziną przeżyją przygody. Studio mieści się w Bielsku-Białej, przy ulicy Cieszyńskiej, w Willi Rotha.

Można zwiedzać muzeum animacji, ale także zobaczyć i nawet uczestniczyć w powstawaniu krótkiego filmu animowanego. Prezentuje się też tu nowoczesne metody animacji komputerowej — a dzieci mogą w kilkanaście minut pomóc w stworzeniu własnej kreskówki. Jest tu też kameralne studyjne kino z białymi krukami polskiego filmu animowanego. Obecnie studio jest w remoncie, ale w 2019 powinno witać już nowych gości.

Magiczne Ogrody Janowiec

Ludzie w parku
Park tematyczny to idealne miejsce na wycieczkę z dzieckiem

Park Magiczne Ogrody w Trzciankach koło Janowca to pierwszy rodzinny park tematyczny w Polsce. Pełno tu podziemnych korytarzy, mostków w koronach drzew, pięknie zintegrowanych z przyrodą Lubelszczyzny. Możesz tu odwiedzić Dom Czarodzieja, odkryć Smocze Gniazdo czy Gród Krasnoludów. Możesz również odpocząć w restauracji – również na koronie drzew.

Sam Janowiec leży obok Kazimierza Dolnego, jednego z najpiękniejszych polskich miast. W okolicy mieści się renesansowy zamek, piękna Puszcza Kozienicka, warto więc zarezerwować sobie długi weekend na wypad w okolice między Radomiem a Lublinem.

Centrum Nauki Kopernik — Warszawa

Jeśli znudziły was tradycyjne muzea, gdzie nic nie można dotykać, pokochacie Centrum Nauki Kopernik. Powstało w celu upowszechniania kultury – nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Nazwa od astronoma Kopernika wskazuje na chęć promowania polskiej nauki w całym świecie. Centrum mieści się tuż nad Wisłą, przy nazwanej od niego stacji metra – dojazd z dowolnego miejsca w Warszawie jest dziecinnie prosty dla każdego.

W samym Centrum mieści się pięć galerii o różnej tematyce, planetarium i laboratoria, gdzie odwiedzający mogą aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach. W Majsterni dzieci mogą zbudować niezwykłe mechanizmy ze spinaczy i papieru, czy obejrzeć przedstawienie wystawiane przez roboty. To nie tylko doświadczenia dla dzieci – znajdziesz tu miejsca dla młodych dorosłych, których ciekawi psychologia i socjologia.

Białowieża

Las przypominający puszczę
Puszcza Białowieska może zachwycić swoim pięknem

Jeśli macie dość miast jak Warszawa, warto odsapnąć na łonie natury. Kiedyś większą część dzisiejszej Polski zajmowała pierwotna puszcza, pełna dzikich zwierząt. Dziś pozostała z niej Puszcza Białowieska, żywy rezerwat przyrody i jedyny w skali Europy ekosystem. To jeden z najczystszych i najmniej wypaczonych przez zmiany cywilizacyjne region Polski – ale nie znaczy to, że twoje dzieci będą tu się nudzić. Nowoczesne muzea i dyrekcja parku oferują edukacyjne wycieczki w Puszczy, a dla miłośników sportu i ruchu na świeżym powietrzu można przemierzać puszczę rowerem czy staroświecką drezyną.

Razem z dziećmi odwiedzisz rezerwat żubrów, przemierzysz wygodne ścieżki edukacyjne na drewnianych kładkach, rozwiążesz zagadki przyrodnicze. Możesz też odpocząć na plażach nad zalewem w okolicy Białowieży i Hajnówki – a zimą organizowane są też ogniska (oczywiście tylko w wyznaczonych miejscach) i kuligi. Region oferuje też wiele noclegów – zwłaszcza w gospodarstwach agroturystycznych.

A czy wy znacie jakieś polskie miejsce, gdzie można spędzić wspólny rodzinny weekend? Zachęcamy do komentowania!

Artykuł Rodzinny weekend z dzieckiem pochodzi z serwisu Modne Newsy.

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *