Recenzja: Romanse wszech czasów- Dagny Kurdwanowska- Wydawnictwo Sfinks


Miłość- uczucie silnie łączące ludzi, które towarzyszy od początku istnienia. Kiedy w moje ręce wpadła książka Wydawnictwa Sfinks to od razu zabrałam się do lektury. Zapraszam na recenzję ;)

Kilka słów od Wydawnictwa: Każda epoka miała swoich miłosnych wywrotowców, którzy postępowali wbrew regułom i nie zważając na cenę schodzili na złą drogę. To właśnie ich śladem postanowiła podążyć autorka – tropem literackich cudzołożników, kochanków, uwodzicieli, femmes fatales, nieszczęśliwie zakochanych, by sprawdzić, jak pisarze i intelektualiści reagowali na ewolucje i rewolucje obyczajowe, w jaki sposób przekładali na język powieści pragnienia, uniesienia i namiętności współczesnych sobie lub odległych historycznie, lecz wciąż fascynujących ludzi. 

Opowiadając o ich losach prześledzimy zmiany w postrzeganiu miłości i seksualności, tworzeniu się stereotypów i mitów na ten temat, definiowaniu obszarów tabu i próbach wybrnięcia z konfliktu między chrześcijańską doktryną a świecką namiętnością. Moralność religijną realizowano w małżeństwie, a erotyzm – poza nim. Tak narodziła się instytucja romansu – lekarstwa na rozpalone zmysły i dojmujący brak miłości. Piszącemu o wielkich romansach nie wolno ulec pokusie ich idealizacji. Musi pamiętać o mrocznej stronie takich związków – losie porzuconych, zdradzonych i odrzuconych małżonków, oszukanych rodziców. 

Szczęście kochanków było często ich nieszczęściem. Kim byli mężowie Anny Kareniny i pani Bovary? Jakimi motywacjami kierowali się rodzice Romea i Julii? Czy cierpieli lub czuli się zranieni? Temat zdrady to jeden z lejtmotywów naszego życia. Miłość, seks i śmierć – wielka literatura karmi się takimi historiami i bohaterami. 


Więcej informacji: >KLIK<


Moja opinia: Okładka bardzo przyjemna dla oka, oprawa miękka. Już po kilku stronach wiedziałam, że nie tego spodziewałam się po lekturze… przerosła ona moje oczekiwania. Autorka napisała książkę traktującą o miłości, namiętności i pożądaniu w literaturze zachodniej. Dagny Kurdwanowska przedstawia temat miłości w łatwy i przyjemny sposób na podstawie między innymi klasycznych historii, legend i powieści. Przy tym nie zapomina o głównym- ewolucji w przedstawianiu miłości oraz towarzyszącym uczuciu porywom serca, zdradzie, namiętności i pożądaniu.


„Romanse wszech czasów” to świetna i fascynująca podróż po miłości i seksie w literaturze na przestrzeni wieków. Autorka opisuje wszystko z wielkim zaangażowaniem, widać jej ogromne oczytanie i widzę na temat literatury. Lektura przygotowana jest w każdym calu perfekcyjnie, a wszystko to napisane lekkim, przyjemnym i przyjaznym językiem dla czytelnika. 


Dagny Kurdwanowska nie koncentruje się jedynie na odtworzeniu historii bohaterów, nie jest to żadne opracowanie. Autorka pokazuje jak ewoluowała miłość, a wraz z nią literatura. W ten sposób Kurdwanowska przeprowadza czytelnika przez tę ewolucję, wskazując punkty zwrotne. 


Czyje losy więc poznamy? Książka ukaże nam tragiczną miłość Romea i Julii, Tristana i Izoldy, ale i przeanalizuje pamiętniki słynnego podrywacza i kochanka Casanovy. Dowiemy się również wiele o kontrowersyjnej miłości  dorosłych do nastolatków w “Lolicie”, czy też małżeńskiej zdradzie w “Co się wydarzyło w Medison County”. A to tylko zalążek przedstawionych tytułów.


Autorka nie skupiła się tylko na relacjach damsko- męskich, ale również homoseksualnych. Nie zabraknie i bohaterów dramatycznych, cierpiących z powodu braku miłości, takich jak Werter.


„Romanse wszech czasów” ukazują więc różne odcienie miłości- znajdziemy przeróżne historie. Sprawia to, że lektura jest pełna – możemy przeczytać o trudnej miłości, romantycznych uniesieniach, pożądaniu i cierpieniach. Wszystko, co kojarzy nam się z tym uczuciem, zostało tu zawarte. Autorka przytacza różne pozycje naukowe, rozprawy i artykuły, które dopełniają jej analizę. Jej spostrzeżenia się celne i poparte dowodami z lektur i dodatkowych tekstów.


Poza tekstem mamy też dodatki wizualne. Obrazy wzbogacają treść, dopełniają całość. Do tego znajdziemy dużo ciekawostek. Całość wygląda bardzo estetycznie. Książka jest wydana bardzo ładnie – dopracowano najmniejsze szczegóły. Numeracja stron została umieszczona w małych serduszkach.


Książkę polecam każdemu, a w szczególności przyszłym maturzystom. Bo to nie tylko świetna pozycja na nudę, ale i przypomnienie treści niektórych ważnych lektur szkolnych.

Książkę można kupić tutaj: Księgarnia internetowa Sfinks.info

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *