Podróż z dzieckiem — jak zaplanować?

Zobacz blog

Tanie linie lotnicze, coraz więcej samochodów, granice otwarte na Zachód — nic dziwnego, że wokół nas jest coraz więcej fanów podróży. Nie dziwi więc fakt, że podróżujemy również z małym dzieckiem, chociaż takie wyjazdy trzeba dokładnie zaplanować.

Jeszcze w czasach naszych mam podróże z niemowlakiem były fanaberią. Maluch powinien być przy mamie, spać w łóżeczku — bo przecież „nic nie doceni z podróży”. Nic bardziej mylnego. Dzieci także doceniają przygodę i zmieniające się otoczenie, nawet gdy są bardzo małe. Dlatego wiele mam docenia fakt, że urlop macierzyński pozwala rodzinom na długie podróże. Trzeba jednak odpowiednio się do nich przygotować.

Samochodowa podróż z dzieckiem

Dziecko śpiące w samochodzie
Dziecko może przespać większość podróży

Podróż własnym samochodem chyba jest najprostszym rozwiązaniem — zapewne masz już dobry i wygodny fotelik, do którego maluszek jest przyzwyczajony. Masz też miejsce na książeczki, zabawki, wózek do spacerów. Dzieci w samochodzie zwykle śpią spokojnie – choć może się zdarzyć, że twój maluszek kiepsko znosi podróż. Nie ryzykuj choroby lokomocyjnej dziecka — zanim wybierzesz się na zagraniczną wycieczkę, zabierz malucha na dłuższą podróż do następnego miasteczka, by sprawdzić, jak śpi podczas dłuższej samochodowej wyprawy.

Alternatywą jest wynajęcie samochodu po przybyciu na miejsce — musisz wtedy się upewnić, że fotelik jest dostępny. W wielu krajach jak Meksyk czy kraje arabskie foteliki nie są wymagane do przewożenia dzieci.

W wielu dużych miastach, zwłaszcza w Europie Zachodniej, samochód lepiej jest zostawić na parkingu i podróżować po nich transportem publicznym — to tańsze, często szybsze i zdrowsze rozwiązanie. Dzieci lubią nowe doznania, jeśli odwiedzasz miasto, w którym kursuje metro czy trolejbusy na pewno będą zadawać masę pytań.

Postoje i podróże z dzieckiem

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, przyzwyczaj się do częstego robienia postojów, najlepiej

Dziecko patrzące w tablet
W podróż warto zabrać tablet, który umili dziecku czas

co dwie godziny. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda mała rodzinna restauracja ma odpowiednią łazienkę, gdzie można przewinąć dziecko. Mają je jednak często sieci fast food czy stacje benzynowe, więc nawet jeśli nie lubisz takiego jedzenia, warto zatrzymywać się właśnie tam.

Czasami może się zdarzyć tak, że będziemy zmuszeni do stania w kilometrowych korkach, podczas których maluchy się po prostu nudzą. Dla starszych dzieci, powyżej trzech lat, można zabrać tablet z bajką. Jeśli szykujesz się na długą podróż, koniecznie zabierz bajki i książeczki, których dziecko jeszcze nie zna — zaciekawi je i oderwie od monotonii podróży.

Co jeszcze warto spakować w podróż z dzieckiem?

Poza książeczkami i zabawkami warto zabrać tablet, jeśli go masz. W podróży możesz nie mieć połączenia internetowego, z tego względu warto więc zgrać kilka odcinków bajki czy aplikacji przed wyjazdem. Tablet może odtwarzać animacje, grać muzykę, a aplikacje pozwolą Ci też nawigować się w mieście, czy znaleźć np. aptekę, gdy jej potrzebujesz,. Zabierz ładowarkę, którą możesz wpiąć w gniazdo w samochodzie, i wygodne słuchawki — ostatecznie kierowcy nie muszą interesować przygody świnki Peppy.

Zabierz też przekąski, które lubi twój maluszek — musy owocowe, sałatki, świeże owoce czy chrupki kukurydziane. Wielu rodziców radzi, by unikać słodyczy — cukier nadmiernie rozbudza dzieci.

Chroń swojego malucha

Butelka z wodą
Podróżując z dzieckiem nie możemy zapomnieć o wodzie

Na postoje poza pieluchami zabierz też chusteczki nawilżane i delikatne mydło. Choć wielu rodziców poleca środki antybakteryjne, to jednak ich nadużywanie może osłabić naturalną odporność dziecka. Lepszy będzie delikatny szampon, bardzo dobrze pasujący do skóry dziecka — i łatwy w przewożeniu samochodem.

Warto mieć też podręczną apteczkę, nie tylko tę samochodową — lekarstwa, które trzeba przyjmować, środki przeciwbólowe, na ból brzucha, na gorączkę, środki odstraszające owady i plastry. Bardzo ważna jest też woda — zawsze miej przy sobie butelkę ze świeżą wodą. Pamiętaj też, by przygotować małe dzieci do podróży. Na pewno będą zaciekawione i będą przeżywać z wami niezwykłe doświadczenia!

Podróżowaliście już z małym dzieckiem? A może dopiero planujecie taką podróż? Zachęcamy do komentowania!

Artykuł Podróż z dzieckiem — jak zaplanować? pochodzi z serwisu Modne Newsy.

Dalej

Podziel się z innymi!

One thought on “Podróż z dzieckiem — jak zaplanować?

  1. Super porady, jak chcesz wiedzieć jak przygotować się do lotu samolotem z dzieckiem sprawdź to: https://youtu.be/U7E80gqlGSA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *