Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko – Tom Phillips [RECENZJA]

Zobacz blog

albatros
Jak wasze nastawienie do lekcji historii? Rozpalała wasze młodzieńcze zmyły, czy raczej wprowadzała was w stan snu? Mnie najbardziej interesowała historia starożytna, ale nie znosiłam tematów związanych z wojnami. Niestety szkolne podręczniki nie potrafią zaszczepić w uczniach smykałki do historii, gdyż zawierają jedynie suche fakty a nie ciekawostki. Dlatego na przeciw nudnym podręcznikom wychodzą takie publikacje, jak „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Jest to jednak trochę nietypowa książka, gdyż zamiast opowiadać o sukcesach wielkich władców, dowódców lub konstruktorów, opowiada o najbardziej kreatywnych, spektakularnych i katastrofalnych porażkach w ludzkości! O tych porażkach nie dowiesz się z lekcji historii, bo wielu historyków wolałoby o nich nie mówić :)
Cała książka podzielona jest na dziesięć tematycznych rozdziałów i każdy z nich dotyka innej dziedziny życia, w której ludzkość coś koncertowo zepsuła. Zanim zaczniesz się uśmiechać pod nosem, że to tylko jedna rzecz, autor w każdej z tych dziedzin zamieścił MNÓSTWO przykładów. Od niekorzystnych zmian w przyrodzie, aż po nadmierne zaufanie technice. Ponadto dał kilka lekcji z historii na temat przywódców, dyplomacji oraz wojen. Moimi ulubionymi przykładami są dwie historie. Pierwsza jest o tym, że nie należy na siłę uszczęśliwiać lokalnej fauny a druga opowiada, jak nie należy prowadzić wojen szczególnie tych morskich. 
A było to tak…

W 1859 roku Thomas Austin, angielski ziemianin oraz mieszkaniec australijskiej kolonii, postanowił uatrakcyjnić trochę polowania na australijskiej ziemi. Pomyślał, że fajnie będzie sprowadzić angielską faunę do Australii. Jak postanowił tak zrobił i sprowadził królika. Skutki tej decyzji były katastrofalne i są widoczne aż do dziś.. Króliki w ekstremalnym tempie rozmnożyły się oraz ogołociły ziemię z roślinności. Tysiące gatunków roślin zniknęło w krótkim tempie. Rywalizacja o pożywienie spowodowała, że wiele tamtejszych gatunków zwierząt znalazło się na krawędzi wymarcia.

W 1625 roku Angielski król Karol I postanowił zemścić się na Hiszpanach za to, że odmówiono mu ręki jednej z tamtejszych księżniczek. Jako król wpadł na genialny pomysł, że najlepszym sposobem zemsty będzie okradzenie Hiszpanów ze złota, które przywozili z Ameryki Łacińskiej. W listopadzie tamtego roku Anglicy wyruszyli na wyprawę do Zatoki Kadyksu, jednakże spóźnili się i rozminęli ze statkami pełnymi złota. Ponadto kończyło im się jedzenie i aby wyprawa nie wróciła z pustymi rękami, postanowili udać się na ląd by uzupełnić zapasy i ograbić trochę wiosek. Jednakże żołnierze mieli inne plany i zaczęli pić na umór znaleziony alkohol. Dowódca wyprawy widząc co się dzieje, zrezygnował z wypadu, rozkazał ludziom wrócić na okręty i zawrócić do Anglii. Właśnie z pustymi rękami a wielu maruderów, którzy zostali na lądzie, spotkał straszny los… 
„Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to bezcenna lekcja historii, którą koniecznie musisz odrobić. Tom Phillips porusza tematy ludzkich niepowodzeń, o których się nie mów, choć miały ogromny wpływ na historię i poczynania naszego gatunku. Ta książka wciąga lepiej niż niejedna powieść lub film akcji, czyta się ją z zapartym tchem i ciężko się od niej oderwać. Jeżeli wydaje ci się, że właśnie udało ci się coś spieprzyć, to po lekturze tej książki przekonasz się, że to nic w porównaniu do efektownych i przerażająco głupich poczynań twoich przodków. „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to niezwykle dowcipna i lekka książka, która umili ci niejeden wieczór i zagwarantuje wiedzę, z którą zabłyśniesz na nie jednym spotkaniu towarzyskim ;)

Polecamy – Kate i Emil

Za egzemplarz dziękuję

Fabuła7
Emocje towarzyszące czytaniu8
Ogólne wrażenie9

Informacje dodatkowe

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 03.04.2019
Liczba stron: 320
Tytuł oryginalny: Humans: A Brief History of How We Fucked It All Up

8.00

     Ocena końcowa

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *