kolki u niemowlaka – co robić, jak długo trwają?

Kolki to jedna z pierwszych zmor jakie dotykają rodziców. Nas również nie ominęły! Baaa były w strasznym wydaniu. Napady kolek trwały nawet do 5 godzin pod rząd! Dzięki doświadczeniu znajomych i rodziny błyskawicznie je zminimalizowaliśmy, a teraz już  się ich prawie pozbyliśmy, zaznaczę, że mała ma 3 miesiące i 2 tygodnie :). 
Opiszę Wam nasze sprawdzone, bardzo skuteczne sposoby! Z ręką na sercu je polecam i sama również stosowałam je z polecenia.


Zacznijmy od objawów kolek, ponieważ to co dotyka Waszego dziecko to niekoniecznie muszą być kolki. 


– przeraźliwy, nagły krzyk dziecka, który trwa bardzo długo
– towarzyszy jej gwałtowne wyrzucanie nóżek, dziecko szybko prostuje je i zgina, są bardzo dzikie
– machanie rączkami
– dziecko od krzyku robi się wręcz bordowe, a krzyczy baaardzo głośno
– u nas pojawiała się zawsze około 17 i trwała do 24
– pojawiała się po wieczornym karmieniu
– towarzyszą jej silne gazy i burczenia w brzuchu
– często głównym prowokatorem kolek jest nietolerancja laktozy z mleka krowiego (często pomaga odstawienie wszelkich produktów mlecznych u kobiety karmiącej piersią – nam to nie pomogło…).


– Najlepsze są kropelki SAB SIMPLEX, baaaardzo dobre, wręcz rewelacyjne! Są to kropelki dostępne w aptece bez recepty, jednak tylko w Niemczech, dlatego warto sprowadzać je z zaufanego źródła – podaje się je po skończonym 3 tygodniu życia dziecka. Są to krople o działaniu doraźnym, czyli trzeba je podawać przed każdym karmieniem, my podajemy je córce na łyżeczce 15 kropelek przed każdym jedzeniem – teraz już prawie jej nie dajemy, głównie wieczorami, ponieważ kolki już prawie ustąpiły. My pierwszy efekt mieliśmy po 3 dniach stosowania, kiedy przespaliśmy pierwszy raz spokojnie noc z cichą pobudką na karmienie. Nasz pediatra też je polecił wręcz powiedział, że to najwyższa półka i zawsze jako ostatnie je proponują jak już nic nie pomaga. 
– Często ból potęgują gazy, tutaj rewelacyjnym sposobem jest ten plastikowy KATETER REKTALNY, dostępny bez recepty w aptece, świetnie sprawdza się również w zaparciach. Jest to „rurka” pusta w środku, należy ją delikatnie wysmarować wazeliną (smarujemy końcówkę) i uginamy dziecku nóżki do brzuszka, wkładamy kateter do odbytu i poprzez dziurkę w rurce wylatują błyskawicznie gazy, po prostu odgazowuje to dziecko, często również prowokuje do zrobienia kupy. Nie bójcie się, że włożycie to za głęboko, ponieważ ma szeroką wypustkę, która pozwala na aplikację tylko krótkiej końcówki. Świetna sprawa, rzadko z tego korzystaliśmy, tylko jak bardzo się męczyła, ale efekt był automatyczny!
Butelka Dr.Brown’s – nasi znajomi ją polecają, podobno zapobiega połykaniu powietrza przez dziecko, nasz pediatra również nam ją polecił. Nasza córcia niestety nie akceptuje na ten moment innej butelki niż Avent, z tej nie chce pić, więc nie wiem czy jej przyniosłaby jakiś rezultat. 
– Ciepłe 10 minutowe kąpiele, jak Wasze dziecko nie lubi kąpieli to wypróbujcie „foczkę” do kąpieli, nasza mała wrzeszczała jak kąpaliśmy ją trzymając na rękach, odkąd układamy ją w foczce, leży w niej jak na leżaku, uśmiech ma od ucha do ucha, chlapie nóżkami i świetnie się bawi! Ciepła woda powinna przynieść ulgę w kolce bo rozluźni nieco skurcze jelit.
– Jeżeli nie karmicie piersią to dobre jest mleko Bebilon Pepti, poproście pediatrę o receptę, na receptę kosztuje ok.17zł, jak Pepti nie pomaga to zapisują Nutramigen, który na receptę kosztuje 22zł. 

To na tyle ze sprawdzonych i polecanych przez nas sposobów. Mam nadzieję, że komuś pomogłam tym postem! :) Bądźcie dzielni, kolki w końcu ustępują. Książkowo kolki trwają do kilku momentów granicznych tzn. mogą ustąpić po 2 miesiącu życia dziecka lub do 6 miesiąca życia dziecka. U nas ustępują a mamy 3,5 miesiąca :). Trzymam za Was kciuki! 


Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *