Tabela z rodzajami oświetlenia i pomieszczeniami, w których należy zastosować oświetlenie nastrojowe, zadaniowe lub akcentujące.
Istnieją trzy warstwy światła: ambient, zadanie i akcent. Wielkość pokoju i rodzaj pokoju określi, jakich typów potrzebujesz. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz co najmniej dwóch, aby odpowiednio oświetlić pomieszczenie. Czasami samo dodanie warstwy światła może radykalnie poprawić jakość światła w domu. Wykres po prawej przedstawia warstwy światła i miejsca ich użycia.

Otaczające światło

Oświetlenie nastrojowe, czyli ogólne, jest potrzebne w każdym pomieszczeniu. Zapewnia komfortowy ogólny poziom światła. Źródła światła otoczenia to zazwyczaj oświetlenie górne i z reguły najlepiej zacząć od oświetlenia pomieszczenia. Źródła światła otoczenia, które należy wziąć pod uwagę w swoim planie oświetlenia: wentylatory sufitowe, żyrandole, oprawy sufitowe do montażu podtynkowego / półpodtynkowego, lampy wiszące, oświetlenie wpuszczane, lampy latarki, oświetlenie szynowe, oświetlenie toaletowe i kinkiety ścienne.

Oświetlenie zadań

Oświetlenie zadań pozwala widzieć podczas wykonywania zadania. Zapewnia intensywne, bezpośrednie światło potrzebne do szczegółowej pracy — czytania, gotowania, przygotowywania, nakładania makijażu — w takich miejscach jak kuchnia, biuro i łazienka. Źródła światła do zadań, które należy wziąć pod uwagę w swoim planie oświetlenia: lampy biurkowe, wisiorki wyspowe lub mini, oświetlenie szynowe, oświetlenie podszafkowe, oświetlenie toaletowe i lampy robocze.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące pozwala wyeksponować ciekawe elementy wystroju domu, takie jak obraz czy kominek. Służy również jako dodatkowe źródło światła do wzmocnienia oświetlenia otoczenia w pomieszczeniu. Oświetlenie otoczenia zapewnia głównie oświetlenie górne, a oświetlenie akcentujące pomaga oświetlić części pomieszczenia, do których nie dociera światło z otoczenia. Źródła oświetlenia akcentującego, które należy wziąć pod uwagę w swoim planie oświetlenia: oświetlenie wpuszczane, oświetlenie szynowe i kinkiety ścienne.

Wybierz styl urządzenia

Mosiężne kinkiety w kształcie kuli, geometryczna czarna i mosiężna zawieszka oraz żyrandol z polerowanego niklu.
Jeśli wybierasz oprawę, zacznij od ulubionego elementu w pokoju i poszukaj światła, które go uzupełnia. Jeśli masz na przykład nowoczesną sofę, oświetlenie o czystych liniach poprawi Twoją przestrzeń. Kolejną wskazówką jest przyjrzenie się szafce lub okuciu drzwi w pokoju i wybranie oprawy w dopełniającym wykończeniu. Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów i inspiracji, nasz obszerny Poradnik Oświetlenia pomoże Ci wybrać najlepsze oprawy do Twojej przestrzeni.

 

Foyer
Rustykalne wejście do wiejskiego domu z wyściełaną ławką, wieszakiem, półkami i metalową lampą do montażu wpuszczanego.
Foyer tworzy pierwsze wrażenie w Twoim domu, więc przyda Ci się oświetlenie otoczenia z kilkoma akcentującymi źródłami światła. Nie możesz się pomylić z lampą do montażu wpuszczanego lub lampą do montażu częściowo wpuszczanego. Jeśli twoje foyer ma sklepiony sufit, odważ się z żyrandolem lub wiszącą latarnią, aby uzyskać bardziej dramatyczne wejście. Jeśli masz stolik boczny, lampa stołowa zapewnia dodatkowe źródło światła.

Salon
Neutralny salon z drewnianymi sufitami, kremową sofą, żyrandolem z koralików i drewnianą lampą podłogową.
Salon to miejsce do spędzania czasu, relaksu, przytulania się z książką lub oglądania filmu. Dużo się tu dzieje. Oznacza to, że będziesz potrzebować różnorodnego oświetlenia.

Jeśli w Twoim salonie są obszary pozbawione światła lub światło rzuca cienie, potrzebujesz więcej oświetlenia otoczenia i akcentującego. Oświetlenie wpuszczane i lampy do montażu podtynkowego lub półpodtynkowego to dobre opcje oświetlenia otoczenia. Oświetlenie szynowe zapewnia oświetlenie akcentujące, które pozwala skierować światło na obrazy, szklane wazony lub cokolwiek, co chcesz pokazać. Jeśli masz centralny punkt w pomieszczeniu, taki jak kominek, dodaj kinkiety ścienne po obu stronach, aby uzyskać dodatkowe oświetlenie akcentujące.

Inne opcje oświetlenia otoczenia to wentylatory sufitowe, żyrandole, lampy wiszące z kloszem bębna i lampy podłogowe latarki. Pochodnia zalewa sufit światłem. Lampy te sprawdzają się dobrze, jeśli nie jesteś na rynku, aby zainstalować stałe oświetlenie lub jeśli potrzebujesz oświetlić małą przestrzeń, taką jak loft lub mieszkanie.

 

Kuchnia
Kuchnia z niebieskimi szafkami i otwartą czarną lampą wiszącą nad wyspą z drewnianymi stołkami.
Kuchnia wymaga wielu warstw światła. Oświetlenie wpuszczane to świetne oświetlenie otoczenia zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. Jeśli Twoje dzieci odrabiają lekcje na wyspie kuchennej, podczas gdy ty kroisz warzywa na obiad, powieś zawieszkę wyspową lub pojedyncze mini zawieszki w rzędzie nad wyspą, aby uzyskać oświetlenie zadaniowe i akcentujące.

Oświetlenie podszafkowe zapewnia dodatkowe oświetlenie zadaniowe i zajmuje niewiele miejsca. Przydaje się również na święta, kiedy w kuchni jest wielu kucharzy. Do oświetlenia kącika śniadaniowego doskonale sprawdza się wisior lub żyrandol.

Jadalnia
Stół do jadalni z francuskimi krzesłami bistro, niebieskim dywanikiem, poduszkami i dwoma rattanowymi wisiorkami.
Poza posiłkiem jadalnia może być miejscem artystycznym i rzemieślniczym lub rodzinnym wieczorem gier i musi być odpowiednio oświetlona. Żyrandole są nadal klasyczną opcją i służą jako dobre źródło światła otoczenia. Spróbuj umieścić lampy stołowe na serwerze lub oprawić serwer kinkietami ściennymi, aby uzyskać dodatkowe oświetlenie nastrojowe i akcentujące.

Sypialnia
Neutralna sypialnia z niebieskimi poduszkami, kocami i wentylatorem sufitowym z lucitu i mosiądzu.
Oświetlenie sypialni powinno wywoływać uczucie spokoju, ale nadal potrzebujesz oświetlenia otoczenia, takiego jak wentylator sufitowy lub oświetlenie podtynkowe lub półpodtynkowe. Lampki nocne lub kinkiety zamontowane nad stolikiem nocnym zapewniają oświetlenie zadaniowe, takie jak czytanie w łóżku. Kinkiety ścienne to świetny sposób na oszczędność miejsca do mniejszych sypialni lub do pokoju gościnnego. Jeśli masz część wypoczynkową lub miejsce do pracy w sypialni, najlepiej sprawdzą się lampy stołowe.

Łazienka
Szaro-niebieska łazienka z mosiężnym lustrem i mosiężnymi i szklanymi kinkietami w kształcie kuli.
Podczas gdy lampka toaletowa nad lustrem w łazience jest nadal tradycyjną opcją, wielu właścicieli domów instaluje żyrandole, aby uzyskać bardziej efektowny, przypominający spa. Wentylator łazienkowy ze światłem zapewnia wentylację i górne światło.

Kinkiety ścienne lub lampy wiszące po obu stronach lustra łazienkowego w połączeniu z lampką próżności powyżej tworzą idealną kombinację oświetlenia otoczenia/zadaniowego. Kinkiety zapewniają oświetlenie krzyżowe, ułatwiając wykonywanie czynności takich jak nakładanie makijażu, golenie czy nitkowanie zębów. Oświetlenie wpuszczane dobrze sprawdza się do oświetlenia prysznica lub toalety.

 

Gabinet
Biuro z biało-drewnianym biurkiem, czarną oprawą grafiki i białą wiszącą lampą.
W biurze musisz być w stanie się skoncentrować. Jeśli mrużysz oczy, aby zobaczyć komputer i nie potrzebujesz okularów, możesz potrzebować więcej światła. Zainwestuj w regulowaną lampę biurkową, aby mieć mnóstwo oświetlenia zadaniowego. Oświetlenie wpuszczane może zapewnić nastrojowe oświetlenie całego pomieszczenia i może być umieszczone na ściemniaczu. Lampa wisząca lub wentylator sufitowy to inne opcje oświetlenia górnego. Jeśli Twoje biurko jest ustawione przy ścianie, zamontuj kinkiety ścienne po obu stronach, aby oświetlić miejsce pracy.

Żarówki
Pięć szklanych lamp wiszących przed ścianą wyłożoną oliwkami.
Nie zapomnij o żarówkach. Temperatura barwowa, ilość lumenów i moc mają wpływ na jakość światła w pomieszczeniu.

Ogólnie rozważ następujące kwestie:

ciepłobiała temperatura barwowa do salonów i sypialni
jasna, biała temperatura barwowa dla kuchni i miejsc pracy
temperatura barwowa światła dziennego do kącików do czytania i studiów