Czas na kwasy! Domowa pielęgnacja skóry po wakacjach

Zobacz blog
Cześć kochani,

gwałtowna zmiana pogody nie dała nam zbyt wiele czasu na regeneracje skóry po wakacjach. Zakończenie lata i mniejsze promieniowanie UV to idealny czas na zastosowanie kwasów. Zabiegi z kwasami złuszczą martwe komórki naskórka i przywrócą naszej skórze witalność i blask. 
stosowanie kwasów

Jaki kwas wybrać?

Kwasy mają na celu złuszczanie martwego naskórka, ich główne zalety to usuwanie przebarwień, rozjaśnienie skóry, spłycenie zmarszczek, oczyszczenie porów oraz zwiększenie wchłaniania pozostałych kosmetyków do pielęgnacji. Kwasy dzielimy na trzy grupy:
  • AHA – najpopularniejsze kwasy, działają najskuteczniej przez pierwsze 3 miesiące, po tym czasie należy zrobić przerwę w ich stosowaniu. Słabo przenikają przez warstwę sebum, polecane są do skóry mieszanej i suchej. Zaliczamy do nich kwas glikolowy, jabłkowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy, szkimowy, winowy i cytrynowy. 
  • BHA – wśród kwasów BHA w kosmetyce występuje jedynie kwas salicylowy, polecany jest on szczególnie do problemów z trądzikiem. Rozpuszcza się w tłuszczach, przenika przez sebum aż do mieszków włosowych. Jest zdecydowanie łagodniejszy od kwasów AHA. Ma działanie jednostajne, nie nasila swojego działania z czasem jego używania. 
  • PHA – zaliczamy do nich kwas laktobionowy i glukonolakton. Polecane szczególnie do cery wrażliwej, nie wywołują podrażnień. 

Jak je stosować?

Działanie kwasów zależy głównie od ich stężenia. Do samodzielnego stosowania przeznaczone są produkty od 5 do 15 proc. W celu nawilżenia skóry najlepiej sprawdzą się stężenia poniżej 5 proc. Ważnym czynnikiem jest również pH kwasów. Kwas glikolowy działa najsilniej przy niskim pH i wysokim stężeniu (2,5-5 pH). Najlepszym wyborem podczas rozpoczynaniu przygody z kwasami będą gotowe kosmetyki dostępne w drogeriach i sklepach internetowych ich stężenie jest zazwyczaj nie duże, dlatego możemy je bezpiecznie samodzielnie stosować. Dostępne na rynku są również zestawy do samodzielnego stworzenia kosmetyku z kwasami, stężenie może wynosić do 15 %. Czyste kwasy kosmetyczne wymagają specjalistycznej wiedzy. 
stosowanie kwasów

Kwasy dla początkujących 

Jak już wyżej wspominałam najlepiej na początku sięgnąć po gotowe produkty z niskim stężeniem kwasów. Moim ulubieńcem jest tonik z kwasem glikolowym od Pixi. W jego składzie nie znajdziemy alkoholu, tylko 5% stężenie kwasu glikolowego, ponadto tonik bogaty jest w aloes i żeń-szeń. Równie dobrym produktem jest tonik The Ordinary Glycolic Acid z nieco wyższym 7% stężeniem. W sklepie Biochemia Urody możemy wybrać tani zestaw do stworzenia toniku z kwasami AHA/BHA 10%. Tańszym zamiennikiem jest krem mikrozłuszczający z kwasem migdałowym na noc z Ziaji, lecz zawiera on tylko 3% kwasu. 
Stosujecie kwasy? Jakie produkty polecacie?
Buziaki <3

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *