7 sposobów na wzmocnienie kreatywności

Ludzka natura jest przezabawna. Wystarczy kilka gorzkich słów, czy słaby wynik testu, by wmówić sobie, że nie mamy do czegoś predyspozycji. Gdybyśmy mogli, to pewnie poustawialibyśmy się w grupkach, gdzie po prawej stanęliby ci kreatywni, a po lewej nie przejawiający twórczych zapędów. Jak myślisz, które miejsce jest dla Ciebie?

Zapraszam na prawo, bo te wszystkie tłumaczenia(„ja nie mogę”, „ja nie potrafię”, „nie mam zdolności”) to jedna wielka ściema. Uciekamy się do nich, bo zraziliśmy się niepowodzeniami w przeszłości. Czasem koleżanka z ławki była za zdolna, innym razem brakowało szczęścia. Tymczasem kreatywność jest jak maraton bez mety. Dla każdego znajdzie się miejsce i może dostosować bieg do swoich predyspozycji. Jedni przebiegają drogę szybciej, drudzy tuptają w najlepsze, ale co ciekawe, według Maslowa nie liczy się rezultat, a przyjemność z otwarcia się na nowe doświadczenie.

Kreatywność jak wszystko inne potrzebuje praktyki i sprzyjających warunków rozwoju. Piszę to z pełną świadomością- z reguły na brak pomysłów nie narzekam, ale jakiś miesiąc temu znalazłam się w punkcie, w którym wydawało mi się, że już nic mądrego nie wymyślę. Co za głupota! Tobie też zdarza się tak myśleć? Pokonaj blokadę twórczą, wprowadzając w życie poniższe wskazówki.

Sposoby na wzmocnienie kreatywności

Wyrozumiałość to podstawa- przykro mi bardzo, ale nikt nie jest w stanie zrobić wszystkiego. Nie bierz sobie zbyt wiele na głowę, bo prędzej czy później skończy się to rozczarowaniem. Początkowa fala sukcesów może zachęcać, ale organizm sam dopomni się odpoczynku i to jest właśnie moment, w którym pojawia się blokada kreatywności. Kiedy zauważysz, że błędy lepiej niosą ze sobą również naukę, wszystko się definitywnie zmieni.

Rozpoznaj i wyeliminuj blokady emocjonalne- może i stereotypowy artysta to wiecznie smutny gość, ale prawdę mówiąc mało kto potrafi poprawnie funkcjonować w takich warunkach. Złość i nienawiść mogą mocno wyburzać z procesu twórczego. Równie istotne są uczucia występujące po zakończeniu projektu. Strach przez nieznanym i krytyką często paraliżuje ruchy do tego stopnia, że niektórzy kompletnie rezygnują z jakichkolwiek poczynań.

Próbuj nowych rzeczy- to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jakie mogę polecić! Smakuj nowe, nieznane dotąd dania, zwiedzaj świat, rozmawiaj z nieznajomymi, przestaw zegarek o pół godziny w przód. Rób wszystko, co poszerza horyzonty.

Gdybaj- bez gdybania ani rusz! Spójrz na najbliższe otoczenie z innej perspektywy. Zastanów się nad dodatkowymi funkcjonalnościami przedmiotów, które używasz. Pomyśl, co by było gdyby wszystko było możliwe. Kto wie? Może faktycznie wpadniesz na coś wspaniałego!

Zapisuj myśli- dobre pomysły przychodzą w nietypowych chwilach. Rzadko kiedy zdarzy się, że będziesz siedzieć w spokoju i nagle bum, w Twojej głowie pojawi się super koncept. Nie licz na to. Prędzej wpadniesz na niego pod prysznicem albo przed zaśnięciem, gdy poziom rozkojarzenia sięga zenitu. Wtedy czym prędzej sięgaj po notatnik.

Aktywność fizyczna- stres i długotrwałe napięcie najlepiej rozładować uprawiając sport. Do wyboru masz całą masę dyscyplin, nie ma co czekać i czas na odrobinę ruchu! Swoją drogą, do planu treningowego możesz podejść najbardziej kreatywnie jak potrafisz.

Szukaj inspiracji- Raf Simons w filmie „Dior and I” mówi, że jednym z jego codziennych rytuałów jest obcowanie ze sztuką. Kiedy tylko może odwiedza muzea, podziwia twórczość innych i szuka w niej ułamka siebie. Bierz przykład z mistrza! Poranna prasówka, przeglądanie Pinteresta, czy też czytanie książek, będą świetnym początkiem poszukiwań nieskończonych inspiracji.

Post 7 sposobów na wzmocnienie kreatywności pojawił się poraz pierwszy w ANIMATED MAGIC.

Dalej

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *