Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Kobiety często są odpowiedzialne za zorganizowanie opieki medycznej dla całej rodziny, ale często zaniedbują własną opiekę zdrowotną. Wizyta u ginekologa to jeden z najlepszych sposobów, aby zachować zdrowie i nadal opiekować się bliskimi.

Ginekologia jest ważną częścią opieki zdrowotnej dla kobiet. Ginekologia koncentruje się na kobiecym układzie rozrodczym. Ginekolog, któremu można zaufać, nie tylko zajmuje się układem rozrodczym, ale patrzy z szerszej perspektywy. Często są zaufanym lekarzem, z którym kobieta czuje się swobodnie, rozmawiając o innych problemach medycznych.

Badania miednicy i wymazy

Dwie z najczęstszych rzeczy, które mogą wystąpić podczas wizyty u ginekologa, to wymaz Pap i badanie miednicy. Wymaz Pap jest wykonywany w celu wykrycia komórek rakowych szyjki macicy. Badanie miednicy ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Wymaz cytologiczny jest niezwykle ważny. Testowanie może oznaczać wykrycie raka na wczesnym etapie i rozpoczęcie ratującej życie wczesnej interwencji. Co roku u około 13 000 kobiet diagnozuje się ten rodzaj raka, a około 4 000 kobiet umiera z jego powodu. Eksperci są zgodni, że jednym z najlepszych sposobów walki z rakiem szyjki macicy jest wczesna interwencja. Im szybciej rak zostanie zidentyfikowany, tym większe szanse na przeżycie.

Badanie miednicy może zidentyfikować problemy zdrowotne ze sromem, chorobami przenoszonymi drogą płciową i innymi problemami zdrowotnymi. Te dwa egzaminy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego układu rozrodczego.

Jak często należy odwiedzać swojego ginekologa?

To, jak często potrzebujesz opieki, zależy w dużej mierze od dwóch rzeczy: wieku i stanu zdrowia. Kobiety w wieku od 21 do 29 lat powinny co roku odwiedzać swojego ginekologa na regularne badania, a także w przerwach między wizytami w przypadku jakichkolwiek problemów. Jeśli aktywujesz się seksualnie przed 21 rokiem życia, co roku powinnaś odwiedzać swojego ginekologa. Młode kobiety poniżej 21 roku życia, które nie są aktywne seksualnie, zazwyczaj co drugi rok odwiedzają ginekologa. Idealny czas na pierwszą wizytę to około 16 lat. Jeśli nie jesteś aktywna seksualnie, badanie miednicy zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli jednak masz problemy lub obawy, możesz wykonać badanie miednicy.

Jak często powinienem odwiedzać ginekologa po 30 roku życia?

Jeśli jesteś w dobrym zdrowiu, nie jesteś w ciąży i nie jesteś leczona z powodu choroby, możesz odwiedzać swojego ginekologa co drugi rok po ukończeniu 30. roku życia. Na każdej wizycie będziesz mieć badanie miednicy i cytologię. Oficjalne zalecenia faktycznie zmniejszyły liczbę wymazów cytologicznych, które kobiety powinny otrzymać, jeśli nie miały w wywiadzie komórek przedrakowych we wcześniejszych badaniach. Zmiany te zostały dokonane w oparciu o nowe zrozumienie rozwoju progresji raka szyjki macicy.

Poza regularnymi egzaminami rocznymi lub dwuletnimi należy zaplanować wizytę u ginekologa, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

Jeśli zauważysz zmiany w miesiączce – które mogą obejmować obfite miesiączki, pomijane miesiączki lub plamienia między miesiączkami – umów się na wizytę . Za każdym razem, gdy odczuwasz dyskomfort lub ból pochwy, umów się na wizytę, aby wszystko sprawdzić. Jeśli zauważysz zmianę w wypisie, może to być oznaką infekcji, dlatego ważne jest, aby umówić się na wizytę u ginekolog żoliborz.

Uzyskaj opiekę zdrowotną, na którą zasługujesz, od zespołu współczujących ginekologów. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak ginekologia może pomóc w ochronie zdrowia, skontaktuj się z nami już dziś.