Jak wybrać trasę

Wybór trasy jest głęboko indywidualny i zależy zarówno od możliwości fizycznych, jak i umiejętności korzystania z internetu. Niektóre kraje są w pełni przystosowane do niespiesznych podróży z miasta do miasta i są płaskie jak stół. Na przykład Holandia jest idealna dla początkujących. Minimalny wysiłek i maksymalne zwiedzanie. Jadąc rowerem po Polsce możemy spotkać każde warunki.

Jeśli chcesz spróbować czegoś bardziej wymagającego, w całej Europie istnieją specjalne trasy rowerowe. Na przykład trasa rowerowa po Renie , która zaczyna się w Szwajcarii i biegnie wzdłuż Renu przez Francję i Niemcy. Istnieją specjalnie stworzone trasy, które przebiegają przez całą Europę, znane jako EuroVelo , ze szczegółami dostępnej podróży, w tym osiągniętych wysokości.

 

Co zabrać ze sobą

Szorty na rower . Są tak samo ważne jak same rowery. Bez porządnych szortów z miękką wkładką nie zajdziesz daleko. Można je kupić w sklepach sportowych lub tych specjalizujących się w kolarstwie. Uwierz mi, nigdy nie pożałujesz, że wydałeś na nie pieniądze, bo bez względu na to, jak wygodne może się wydawać siodełko rowerowe, nigdy nie będzie to jak siedzenie w miękkim fotelu, dowiedz się wszystko o rowerach przed wyjazdem.

Do budowy trasy używam programu MAPS.ME. Działa offline i tworzy trasy m.in. dla rowerzystów. Nie możesz jeździć na rowerze autostradą, więc aplikacja tworzy zamiast tego trasę wzdłuż drugorzędnych dróg i dróg rowerowych. Uważaj, jeśli nie jest to czerwona linia (droga rowerowa), ale perforowana, którą nawigator jednak upiera: prawdopodobnie będzie to droga gruntowa, kamienie, ścieżka przez zarośla lub inne nieprzyjemne doświadczenie. Dlatego zawsze musisz zachować przytomność i nie podążaj bezmyślnie za niebieską strzałką.

Bagaż . Twoja podróż może trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy, więc będziesz musiał nosić ze sobą swój bagaż. Do roweru można przymocować specjalny bagażnik, a także specjalne torby rowerowe. Pamiętaj: im więcej bagażu zabierzesz ze sobą, tym cięższy i mniej zwrotny Twój rower, co oznacza, że wolniej będziesz podróżować. W takim przypadku naprawdę warto zostawić w domu piżamę i ulubionego misia.

Ubranie. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą komplet ubrań, zwykłe spodenki i zapasową kamizelkę, bieliznę termiczną, sweter lub bluzkę, wiatrówkę, pelerynę i spodnie przeciwdeszczowe. Do tego dwa komplety bielizny (jeden nosisz, a drugi wysycha) i być może strój kąpielowy.
Kask . Kask rowerowy jest obowiązkowy w Europie podczas jazdy samochodem po drogach, ale nie musisz go nosić na wyznaczonych trasach rowerowych. W innych przypadkach najlepiej go nie zdejmować, aby uniknąć incydentów z policją. Możesz zapomnieć o każdym przedmiocie poza tym, więc pięć razy sprawdź i ponownie sprawdź, czy masz przy sobie kask. Więcej informacji na temat wymagań dotyczących noszenia kasku w różnych krajach można znaleźć tutaj . Na przykład w Hiszpanii rowerzysta grozi grzywną w wysokości 200 euro za jazdę bez kasku.
Szczególnie polecane: apteczka, artykuły higieny osobistej, zestaw do naprawy roweru, ładowarki, power bank i pompka.
Często korzystam ze wszystkich rzeczy, które zabieram ze sobą i nigdy niczego mi nie brakowało. W każdym razie zawsze możesz kupić to, czego potrzebujesz po drodze.

Kodeks drogowy dla rowerzystów

Kodeks drogowy dla rowerzystów jest zasadniczo taki sam w całej Europie. Zdecydowanie nie powinieneś jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu, jeździć po lewej stronie drogi, zapomnieć o założeniu kasku lub zostawić swojego dwukołowego towarzysza w jakimś przypadkowym miejscu: lokalne służby mogą złożone i dobrze.

Upewnij się, że jesteś wystarczająco sprawny!

Przed moim pierwszym wyjazdem do Hiszpanii raz w tygodniu przejeżdżałem 40 km wzdłuż wybrzeża z przerwą na kawę i nie miałem doświadczenia z dłuższymi przejażdżkami. Pierwszego dnia mojej wielkiej podróży musiałem przejechać przez przełęcz w Pirenejach i na wszystko przysięgałem potępienie: na rowerze, Europę i siebie. Ale potem przyzwyczaiłem się do tego i pewnie pokonałem 80-120 km dziennie.

Jestem osobą wysportowaną i przyzwyczajoną do ciężkich treningów. Lubię kręcić pedałami, więc buduję trasy z zamiarem pokonywania 100-160 km dziennie. Polecam zacząć od krótkich wycieczek po 10-20 km kilka razy w tygodniu, bez względu na pogodę i najlepiej podróżować bez przerwy jak najdłużej, za każdym razem zwiększając dystans. W tym samym czasie możesz przetestować swoje ubrania i sprzęt, a także oszacować odległość, jaką będziesz w stanie pokonać dziennie.

W każdym razie musisz sam wybrać, jak daleko chcesz jechać, jak często się zatrzymywać, czy zrobić sobie przerwę czy podróżować przez 12 godzin bez przerwy. Żadna opcja nie sprawi, że Twoja podróż będzie gorsza lub mniej interesująca, ale będzie ona inna, a przede wszystkim Twoje osobiste doświadczenie.