KORZYŚCI Z WODY PITNEJ

Wszyscy wiemy, że dwie trzecie naszej masy ciała to woda. Woda w naszym organizmie spełnia takie funkcje jak trawienie, wchłanianie, krążenie, wytwarzanie śliny, transport składników odżywczych, utrzymanie temperatury ciała; żeby wymienić tylko kilka. Wraz z powietrzem i pożywieniem woda podlega „zasadzie trzech”. Ludzie mogą przetrwać trzy minuty bez powietrza, trzy dni bez wody i trzy tygodnie bez jedzenia. Wiele takich faktów zostało wyrytych w naszych umysłach od czasów szkolnych i utrwalonych w informacjach dotyczących zdrowia publicznego przez całe nasze życie. Do tego stopnia, że ​​podkreślenie znaczenia wody w tym miejscu wydaje się prawie dziwne. Jednak właśnie to znaczenie może skłonić nas do ponownego zbadania naszych nawyków związanych ze zużyciem wody i upewnienia się, że rzeczywiście w pełni poświęcamy naszą uwagę temu fundamentalnemu elementowi życia ludzkiego.

Woda jest zasadniczo składnikiem odżywczym naszego organizmu zawartym w płynach i pożywieniu. Jego zużycie jest niezbędne, aby zastąpić duże ilości płynów traconych w sposób ciągły. Zawsze, gdy ilość wody, którą spożywamy, jest mniejsza niż ilość, którą wydalamy, następuje odwodnienie. Brak nawodnienia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a także sprawia, że ​​jesteśmy bardziej podatni na rozdrażnienie i zmęczenie. Nasze funkcje poznawcze mogą zostać upośledzone, co może mieć poważne konsekwencje dla naszej zdolności do wykonywania podstawowych zadań. Niektórzy eksperci porównują nawet jazdę w stanie odwodnienia do jazdy po pijanemu!

Picie wystarczającej ilości wody jest kluczem do optymalnego funkcjonowania narządów ciała. Nerki są przede wszystkim odpowiedzialne za wypłukiwanie odpadów z organizmu. Jednak wymagają znacznych ilości płynów ustrojowych, aby usunąć odpady z naszych komórek i wydalić je z moczem. Woda zapewnia również płynny ruch rzeczy w przewodzie pokarmowym i pomaga zapobiegać zatorom. Kiedy nie spożywamy wystarczającej ilości wody, nasza okrężnica zaczyna pobierać wodę z naszego stolca, aby zapobiec odwodnieniu. Kiedy tak się stanie, wkrótce nastąpią zaparcia. Co więcej, nie picie wystarczającej ilości wody może spowodować spadek poziomu elektrolitów, prowadząc do zmęczenia mięśni, a ostatecznie do słabej wydajności mięśni. Woda pomaga również zachować dobry wygląd naszej skóry, ponieważ odwodnienie może sprawić, że skóra będzie wyglądać na bardziej suchą i pomarszczoną niż w innym przypadku.

Woda może również pomóc nam schudnąć i utrzymać dietę, działając jako rodzaj regulatora głodu. Kiedy czujemy te skurcze i dudnienia w brzuchu, wypicie szklanki wody może być świetnym pierwszym sposobem na ustalenie, czy nasz głód jest prawdziwy, czy tylko pragnienie. Woda wirująca wtedy w naszym żołądku powinna wypełnić pustkę i stłumić apetyt, a także pozwolić nam kontynuować dzień. Jeśli jednak głód jest prawdziwy, to bóle i dudnienia wkrótce powrócą i możemy być wtedy pewni, że naprawdę nadszedł czas na jedzenie. Co więcej, picie wody przed posiłkiem może nawet zachęcić nas do spożywania mniejszej ilości pokarmu, gdy siadamy do jedzenia. Innym czynnikiem jest to, że sama żywność zawiera płyny; stanowi około 20% naszego całkowitego spożycia płynów. Pokarm z dużą zawartością wody wydaje się być większy, a większa objętość wymaga dłuższego przeżuwania i jest wolniej wchłaniana przez organizm; co znacznie przyczynia się do poczucia sytości niż w innym przypadku. A na dodatek… Woda nie zawiera kalorii!

Tak więc, praktycznie mówiąc, jak możemy zająć się piciem większej ilości wody? Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym zaleceniem jest picie 8 szklanek dziennie. Może to wymagać na początku ustawienia alarmów lub jakiegoś systemu przypomnień dla tych z nas, którzy nie mają zwyczaju regularnego picia wody. Większość ludzi zgłosiła pozytywne wyniki przy stosowaniu metody 8 szklanek dziennie i odkryła, że ​​utrzymywanie nawodnienia jest nawykiem, który szybko staje się na stałe zakorzeniony w organizmie i nie wymaga żadnego zewnętrznego bodźca. Może to w dużej mierze wynikać z tego, jak szybko organizm pozytywnie reaguje na nawodnienie; i negatywnie na odwodnienie. Korzyści ze zwiększenia spożycia wody są odczuwalne szybciej niż korzyści wynikające z wielu innych zmian i zaleceń dotyczących zdrowia. Z tego powodu, może stanowić idealną odskocznię lub dodatek do nowej diety lub rutyny ćwiczeń. Zmiany w stylu życia można osiągnąć, utrzymać i rozwijać tylko poprzez pozytywne wzmocnienie. Poczucie zastrzyku, jakie daje nam nawodnienie, regulacja apetytu i utrzymanie funkcjonowania naszych organów na optymalnym poziomie to tylko niektóre z korzyści, jakie picie większej ilości wody może przynieść naszemu życiu. Z kolei te korzyści stają się fundamentem, na którym możemy budować i realizować zdrowy styl życia, do którego dążymy.