Zalety i wady różnych systemów klimatyzacji na pierwszy rzut oka

Lato 2021 zapowiada wysokie temperatury. Jeśli nadal chcesz spędzać spokojne noce i przyjemne godziny we własnym domu, wkrótce powinieneś zadbać o klimatyzację.

Urządzenia techniczne są w stanie schłodzić pomieszczenia i zapewnić przyjemne orzeźwienie. Ponieważ jednak wielu producentów wyspecjalizowało się obecnie w produkcji systemów klimatyzacyjnych, na rynku istnieje ogromny wybór. W poniższym artykule weźmiemy Cię za rękę i pomożemy znaleźć odpowiedni model do Twojego domu.

Interesujące fakty dotyczące klimatyzacji

Systemy klimatyzacji przypisane są do obszaru techniki wentylacji i klimatyzacji. Chociaż służą głównie do obniżania temperatury w pomieszczeniu, urządzenia mogą być również wykorzystywane do wytwarzania ciepła.

Większość urządzeń zasysa powietrze z pomieszczenia i używa chłodziwa do kontrolowania temperatury. Należy upewnić się, że różnica w stosunku do temperatury zewnętrznej nie przekracza pięciu stopni. Zbyt duża różnica może zaburzyć cykl ludzki i mieć konsekwencje zdrowotne. Więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/bielany/.

Klimatyzatory domowe: plusy i minusy

Podczas gdy sklepy, placówki oświatowe i budynki użyteczności publicznej stawiają na rozwiązania holistyczne, inne modele są stosowane w prywatnych gospodarstwach domowych. Szczególnie popularne są mobilne systemy klimatyzacyjne, jednostki typu split i pompy ciepła. Urządzenia dostępne są w sklepach z narzędziami, sklepach specjalistycznych oraz sklepach internetowych. Na przykład duży wybór markowych klimatyzatorów można znaleźć na stronie. Strona zawiera listę różnych producentów, a nawet oferuje klientom usługę montażu. Pozytywne i negatywne aspekty różnych typów urządzeń zostały dokładniej omówione poniżej.

Klimatyzatory mobilne

Mobilne systemy klimatyzacyjne – lub urządzenia kompaktowe – można ustawić w mieszkaniu zgodnie z życzeniem. Jeśli większość dnia spędzasz w salonie, potrzebujesz chłodnej bryzy w nocy, szczególnie w sypialni. Dzięki temu mobilność i niskie koszty zakupu są bardzo atrakcyjne dla dużej liczby klientów.

Należy jednak zauważyć, że kompaktowe urządzenia nie są warte zachodu na dłuższą metę. Powietrze wywiewane jest wyprowadzane na zewnątrz przez szczelinę w drzwiach lub oknie za pomocą węża. Dzięki temu zabiegowi część wywiewanego powietrza wraca do wnętrza pomieszczenia i osłabia efekt chłodzenia, o montażu poczytasz na stronie https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/montaz/. W rezultacie klimatyzator potrzebuje dużej ilości energii elektrycznej i nadal nie utrzymuje przez długi czas żądanej temperatury w pomieszczeniu. Co więcej, alergeny dostają się do domu przez otwory, a włamywacze mają na to łatwy czas. Nie należy również lekceważyć poziomu hałasu mobilnych systemów klimatyzacyjnych.

Rozdzielone urządzenia

Bestsellerem wśród klimatyzatorów są jednostki typu split. Składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są połączone rurociągiem. Oba elementy muszą zostać zainstalowane przez specjalistę. W tym celu konieczne jest przewiercenie ścian zewnętrznych. Teraz może być konieczne złożenie wniosku o pozwolenie na instalację jednostki zewnętrznej. Ponadto najemcy zobowiązani są do uzyskania zgody pozostałych mieszkańców oraz wynajmującego.

Niemniej jednak trzeba podkreślić, że urządzenia mają świetny stosunek ceny do jakości. Są w stanie skutecznie ochłodzić nawet duże pomieszczenia, a jednocześnie uwolnić pomieszczenia od alergenów, pyłków i innych substancji. Mają też doskonałą efektywność energetyczną, dzięki czemu nie obciążają portfela.

Pompy ciepła jako klimatyzacja

Jak sama nazwa wskazuje, pompa ciepła jest używana głównie w chłodnych porach roku, aby zapewnić przytulne ciepło. Istnieją jednak również urządzenia, które mogą służyć jako klimatyzacja. Takie rozwiązanie jest bardzo energooszczędne i szczególnie wydajne dla dobrze izolowanych nieruchomości . Możliwe jest również wykorzystanie ciepła wydobywanego z pomieszczeń do podgrzewania wody.

Jednak pompa ciepła to bardzo kosztowny zakup, który nie ma sensu, jeśli nie ma wysokiej jakości izolacji. Ponadto nie jest w stanie usunąć wilgoci z pomieszczeń.